Wakacje są terminem, gdy pragniemy upajać się wypoczynkiem na plaży jak również pięknym promieniowaniem słonecznym. Plażowanie może być rozkoszne i dające satysfakcję, lecz nie powinniśmy zapominać o fundamentalnych zasadach, jakie zapewnią nam bezpieczeństwo i urodziwą opaleniznę. W tym materiale opowiemy wiele zasadniczych wskazówek, które pożądane byłoby uwzględniać podczas spędzania czasu na plaży.

Dobierz właściwą porę dnia na plażowanie

Żeby radować się świadomym i błogim opalaniem na plaży, zasadnicze jest wybranie stosowniej pory dnia. Optymalnymi godzinami do opalania są ranna godzina przed godziną jedenastą a także popołudniowa, po godzinie 16. W tym okresie promienie słoneczne są łagodniejsze dla cery, zaś zagrożenie oparzeń jest dużo niższe.

Ranne godziny są szczególnie korzystne dla plażowania, ponieważ siła promieniowania UV jest wówczas niższa. Słońce wyłania się wówczas spoza horyzontu, zaś jego promienie są bardziej horyzontalne, a to mniejszym obciążeniem dla skóry. To odpowiedni czas, by rozpocząć plażowanie i nabrać zdrowej opalenizny.

Po godzinie 16, gdy słońce rozpoczyna już opadać, promienie słoneczne zaczynają być z większym natężeniem kątowe, co znamionuje, iż przechodzą przez większą powłokę atmosfery. W wyniku czego stają się w wyższym stopniu zdekoncentrowane i mniej podstępne dla skóry. Popołudniowe plażowanie jest zatem w wyższym stopniu bezpieczne, a równolegle daje szansę osiągnięcia pożądanej opalenizny.

Aplikuj krem z filtrem

Zastosowanie preparatu z protektorem to szalenie ważne dla bezpiecznego opalania. Wybierz preparat z filtrem o należytym faktorze ochrony (SPF) dopasowanym do Twojego typu cery. Warto nabyć wyrób wysokiej jakości, który zapewni czynną kuratelę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Nałóż krem obficie na całe ciało przed pójściem na plażę, pamiętając o szczególnie narażonych obszarach, przykładowo nos, uszy, ramiona i nogi. Ważne jest także systematyczne odświeżanie nakładanego preparatu, zwłaszcza po kąpieli czy wypoceniu się.

Kapelusz jako must-have: nie zapomnij o nim w trakcie opalania

Asekuracja skóry głowy jest tak samo ważna jak zabezpieczanie reszty organizmu. Wybierz cienką, przewiewną czapkę bądź kapelusz, który ochroni Twoją głowę przed silnym działaniempromieni słonecznych. Nie zapominaj, że skóra na czaszce jest wrażliwa na sparzenia słoneczne, zaś nazbyt długa ekspozycja bez ochrony może prowadzić do oparzeń i podrażnień skóry. Wobec tego zawsze miej przy sobie właściwe okrycie głowy i zakładaj go niezależnie od pory roku.

Woda to Twój najlepszy druh: pij jej dużo dla zdrowego opalania

Podczas ciepłych dni na plaży nie zapominaj o regularnym napojeniu organizmu. Upał i wystawa na słońce mogą wieść do rychłej utraty płynów z systemu. Wobec tego istotne jest, ażeby pić dużo wody i podtrzymywać stosowny pułap nawodnienia. Stroń od napojów wyskokowych i cukrzonych, jako że są w stanie one wieść do odwodnienia. Woda jest pierwszym wyborem, ażeby zachować organizm nawodniony a także znakomicie nawilżoną cerę.

Po-opalaniowa pielęgnacja: troska o cerę po wystawieniu na słońce

Po zakończeniu opalania na plaży, znaczące jest poprawne zadbanie o skórę. Po kąpieli czy prysznicu, użyj nawilżającego balsamu albo mleczka po opalaniu. Te preparaty pomogą w odżywieniu skóry, podtrzymać jej dobre nawilżenie i złagodzić ewentualne uszkodzenia. Specjalną uwagę zwróć na miejsca, jakie były szczególnie wystawione na promienie słoneczne, takie np. twarz, ramiona i nogi. Stroń od także szorstkich ręczników i intensywnego pocierania skóry, aby nie drażnić organizmu dodatkowo. Warto także popijać mnóstwo wody po plaży, żeby dopomóc organizmowi w podtrzymaniu odpowiedniego nawodnienia skóry.

Nie zapominaj, że te instrukcje są istotnymi wytycznymi dla bezpiecznego i delikatnego plażowania. Stale zharmonizuj je do swoich indywidualnych potrzeb jak również warunków panujących na w danym klimacie. Twoje zdrowie i wyśmienite samopoczucie są najważniejsze, z tej przyczyny zatroszcz się o swoją skórę i raduj się opalaniem na plaży w sposób odpowiedzialny.