Nawet najbardziej trwały dach wymaga konserwacji i regularnego przeglądu. Nie każdy jednak wie, co rozumieć przez słowo regularnie. Czy należy sprawdzać stan poszycia raz w roku, a może częściej? I przede wszystkim, w jaki sposób pielęgnować zadaszenie, by posłużyło nam jak najdłużej? Odpowiedzi na te pytania poznasz w tym artykule.

Konserwacja dachu

Odpowiednia konserwacja dachu sprawi, że nie będzie on podatny na rdzewienie i uszkodzenia spowodowane przez negatywne działanie czynników zewnętrznych. Poza tym pielęgnowanie blachy za pomocą specjalnych farb ochronnych, przyczynia się również do tego, że ta dłużej zachowuje świeży wygląd i swój pierwotny kolor.

Jeśli więc zależy Ci na tym, by dach jak najdłużej pozostał w nienaruszonym stanie, nie możesz pominąć corocznego doglądania go i sprawdzania jego stanu. Każde najmniejsze pękniecie, odbarwienie czy nawet wyszczerbienie, powinno być dla Ciebie sygnałem, by jak najszybciej przystąpić do naprawy zaistniałej usterki.

Pokrycie dachowe a trwałość dachu

Nie bez znaczenia, jest również rodzaj materiały, z którego wykonany jest nasz dach. Przykładowo, jeśli poszycie zdobi dachówka ceramiczna, musimy nastawić się na więcej pracy konserwacyjnej i częstszych oględzin dachu. Dlaczego? Między dachówki bardzo często wyrasta mech lub nawet grzyby i inna roślinność. Poza tym dachówki są bardzo ciężkie i drogie.

Jednym z tańszych, ale zarazem dobrej jakości pokryciem dachowym jest blacha trapezowa. Nie tak estetyczna i elegancka jak dachówka lub nawet blachodachówka, ale sprawdza się doskonale na dachach płaskich i nie przysparza zbyt wielu problemów, jeśli chodzi o konserwację i naprawy.

Elegancki dach – zamiennik blachy

Jej dobrym i eleganckim zamiennikiem może być blachodachówka, która zakupiona z posypką i powłoką ocynkową, oszczędzi nam prac konserwacyjnych i napraw. Poza tym występuje również w kilku rodzajach. Na przykład blachodachówka karpiówka będzie idealna na domy w stylu retro lub zabytkowe. Z kolei dostępność blachodachówki w arkuszach lub modułach gwarantuje, że można szybko pokryć nią nie tylko dach domu, ale i większego budynku.