Dość powszechnym stał się mit, że im twardszy materac, tym lepszy. Nie ma to jednak wiele wspólnego z prawdą. W rzeczywistości twardość materaca powinna być w pełni dostosowana do naszych potrzeb i wagi ciała. Zarówno zbyt twardy, jak i zbyt miękki materac może nieść za sobą przykre konsekwencje dla naszego zdrowia, ponieważ kręgosłup nie dostaje właściwego podparcia. Jak dokonać dobrego wyboru?

Zanim zdecydujemy się na zakup materaca po wpisaniu w wyszukiwarkę materace Kraków, musimy dokładnie wiedzieć, czego szukać. Materac nie jest zwykle tanią inwestycją, a służy przez co najmniej kilka lat, dlatego warto znać jego właściwości, by nie kupować kota w worku. Poza zwróceniem uwagi na to, z jakiego materiału został wykonany produkt, powinniśmy przyjrzeć się jego twardości.

Stopnie twardości materaca

Twardość materacy określa się specjalnymi symbolami: H1, H2, H3 i H4. Każdy z nich jest przyporządkowany odpowiedniej kategorii.

  • H1 – materace najbardziej miękkie, przystosowane do osób, których waga nie przekracza 60 kg. Z tego powodu są szczególnie polecane do łóżeczek dziecięcych;
  • H2 – waga osoby korzystającej z takiego materaca powinna wynosić 50-80 kg;
  • H3 – przeznaczone dla kogoś ważącego 80-100 kg. Osoby o mniejszej wadze mogą nie czuć się zbyt komfortowo na takich materacach;
  • H4 – materace o najwyższym stopniu twardości, polecane dla osób z wagą powyżej 100 kg.

Jak sprawdzić, czy materac jest wystarczająco twardy?

Pamiętajmy, by nie dokonywać zakupu na podstawie tego, że usiedliśmy na materacu i uznaliśmy, że ma odpowiednią twardość. Producent czy obsługa sklepu powinna umożliwić położenie się na oglądanym modelu, ponieważ tylko wtedy sprawdzimy, czy ciężar naszego ciała rozkłada się równomiernie.

Kiedy już leżymy na materacu, można wykonać prosty test. Wystarczy spróbować włożyć rękę pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeśli dłoń bez żadnych problemów wsuwa się pod plecy, to niezawodny znak, że materac jest za twardy i wywiera zbyt duży nacisk na kręgosłup. Jeśli natomiast napotykamy na silny opór, to znaczy, że materac jest z kolei za miękki i nasze ciało za bardzo się w niego zapada. 

Materace o różnym stopniu twardości znajdziesz na https://expertsnu.pl/.