Kupując nowy dom czy nowe mieszkanie rzadko kiedy zastanawiamy się co powiesimy w oknach. Raczej myślimy o ilości pokojów, o rozmieszczeniu mebli, o urządzeniu łazienki. Często też odkładamy zakup firanek i zasłon na później, mając już mocno nadszarpnięty portfel wydatkami, związanymi z pracami wykończeniowymi. Dopiero po wprowadzeniu się do nowego mieszkania dochodzimy do słusznego wniosku, że kwestia zasłonięcia okien jest bardzo ważną, jeśli nie priorytetową kwestią. Rodzi się pytanie, czy wybrać rolety czy żaluzje, a może zdecydować się na tradycyjne firanki i zasłony. Przede wszystkim firany i zasłony najczęściej są wieszane razem z roletami, które z kolei mają dodatkowe unikalne zastosowanie, o którym mowa będzie poniżej.

Główne funkcje rolet i żaluzji.

Należy tu przede wszystkim powiedzieć o funkcji zaciemniającej. Tkaniny, z jakich są produkowane rolety mają gruby splot, dzięki czemu odbijają promienie słoneczne. Materiały, z których wykonane są żaluzje, to aluminium, drewno i bambus - wszystkie one również nie przepuszczają światła. Jednocześnie możemy łatwo wpuścić światło po prostu podnosząc roletę lub żaluzję za pomocą sznureczka czy łańcuszka, lub - jak jest w przypadku żaluzji - ustawić w odpowiedniej pozycji same panele, dzięki czemu możemy sterować ilością wpadającego światła.

Kolejną zaletą rolet i żaluzji jest łatwość ich obsługi i pielęgnacji. Zazwyczaj steruje się nimi za pomocą łańcuszka lub sznureczka. Pielęgnacja jest również dziecięco prosta, nie musimy wzywać firm, które się zajmują świadczeniem takich usług. Żaluzje wystarczy przecierać wilgotną ściereczką, natomiast rolety suchą szmatką. Montaż również nie jest kłopotliwy. Producent dołącza do swoich produktów instrukcję obsługi, dzięki czemu w prosty sposób sami możemy się uporać z zawieszeniem na oknie.

Kolejna zaleta, o której należy wspomnieć, to bogata gama kolorystyczna proponowana przez producentów, a także duży wybór faktury tkanin (w przypadku rolet) oraz materiału (w przypadku żaluzji).

Ostatnia prosta - wybieramy firmę.

Na polskim rynku jest duża ilość firm, oferująca różnego rodzaju rolety i żaluzje. Należy najpierw zdecydować, jak ma wyglądać nasze okno - jaki styl dominuje w pomieszczeniach. Jeżeli na przykład stawiamy na nowoczesność, najlepiej wybrać rolety w ciekawej nowoczesnej kolorystyce (jeśli to loftowe wnętrze, można postawić na odcień grafitu), jeśli natomiast jesteśmy raczej zwolennikami skandynawskiej prostoty, warto przejrzeć katalog z żaluzjami i być może zdecydować się na drewniane żaluzje na przykład w bieli albo szarości.

Kiedy już wiemy, co chcemy kupić, należy dobrze sprawdzić wszystkie certyfikaty producenta. Ważne, żeby jego produkty miały atesty higieniczne i atesty niepalne materiałów (są one podawane w specyfikacji produktów).

Następna sprawa, to czas realizacji zamówienia. Trzeba pamiętać, że o ile zakup rolet czy żaluzji o standardowych wymiarach nie stanowi problemu, o tyle będąc właścicielem okien o niestandardowych wymiarach należy się liczyć z odpowiednim czasem oczekiwania na zamówienie, który może się czasem wydłużyć nawet do kilku tygodni.

Cena to rzecz jasna również ważny czynnik wyboru, jednak pamiętajmy że niska cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Wybierajmy zatem sprawdzone firmy, które mogą się podzielić z nami swoimi realizacjami.