Z pełną otwartością można zakomunikować, że dziś żyjemy w bezprecedensowych czasach.

Od samego początku powstania pandemii dużo osób zmuszonych było podjąć codzienną walkę z rozprzestrzeniającym się wirusem i zmierzyć się z konsekwencjami. Należy tu po pierwsze pomyśleć o lekarzach, personelu medycznym jak również operatorach sektora pogrzebowego. W tak nieoczekiwanej i niestereotypowej sytuacji, jak pandemia, osoby takie przejawiają przejawy wątpliwości z przyczyny znacznego poziomu niebezpieczeństwa zarażenia się wirusem od pacjentów, gdzie trzeba liczyć się z licznymi czynnikami, które zdołają przywieść do zaistnienia Zespołu Stresu Pourazowego.

Istnieją specyficzne objawy predykcyjne, dotyczące zdrowia psychicznego ratowników doświadczających traumatycznych zdarzeń: bliskość, czas trwania oraz intensywność narażania się na zarażenie. Do tego trzeba wzmiankować wyczerpujące zmiany, znaczną ilość pacjentów przydzielonych do leczenia oraz destabilizacja życia rodzinnego.W takich przypadkach wykorzystywane są dwa rodzaje wytłumaczeń:1. Objaśnienia poznawcze, które polegają na identyfikowaniu się z ofiarą.2. Objaśnienia emocjonalne: empatia, zarażenie emocjonalne, trudności z zachowaniem dystansu.Szczęśliwie mogą również zachodzić pożądane wyniki psychologiczne: wspierające uczucia powiązane z poczuciem dumy jak również wyższym wartościowaniem siebie.

Tymczasem izolacja społeczna spowodowana kwarantanną albo oddalenie od krewnych w obawie przed zarażeniem wirusem mogą nadgonić negatywne przejawy: dołek psychiczny, wściekłość, frustrację, ataki paniki, większe spożywanie tytoniu jak również kawy.Strach przed wyrządzeniem szkody bliskim jest paradoksalnie dysonansowa z postawą lekarza, który zajmuje się leczeniem. Jednakże brak fizycznego i emocjonalnego kontaktu z bliskimi zdoła spowodować wrażenie wyobcowania oraz izolacji, zaś w długim czasie może się rozwinąć w zaistnieje Zespołu Stresu Pourazowego.

By zapobiec progresowi Zespołu Stanu Pourazowego, rekomenduje się następujące działania:

  • Wykonywanie regularnych i unormowanych ćwiczeń fizycznych, co może przyczynić się do aktywowania pozytywnego samopoczucia i lepszego funkcjonowania.
  • Stosowanie zbilansowanej diety. - Poświęcanie czasu na ulubione hobby.
  • Prowadzenie działań prospołecznych, bo wzmaga to możliwości samokontroli.
  • Korzystanie z pomocy psychoterapeuty, którzy są w stanie zaoferować właściwe okoliczności do ulepszenia recepcji, komfortu psychicznego oraz udzielą empatycznego wsparcia.
  • Cenienie każdego wartościowego sukcesu.
  • Pozostawanie w stałym kontakcie z bliskimi za pomocą nowoczesnych technologii.

Podczas tego krańcowo uciążliwego czasu wskazane jest rozważyć regularną, fachową pomoc psychoterapeuty.