Zbliża się 2022 rok i zapewne większość z nas podejmuje się zreasumowania ostatnich dwunastu miesięcy. Okazuje się, że w mniejszym stopniu myślimy o naszych sukcesach, a zdecydowanie więcej wspominamy porażki, niezaspokojone marzenia i problemy. Zwłaszcza zaś rozmyślamy o niedotrzymanych obietnicach z lat ubiegłych. O ile zapoczątkowanie kolejnego roku dla wielu jest ważne i wręcz pobudzające do podjęcia oryginalnych wyzwań, to okazuje się w wielu przypadkach, że po upływie miesiąca czy dwóch zapał do metamorfoz zmniejsza się lub zanika zupełnie. Wedle ostatnich analiz ludzie mają tendencję do zarzucania swoich noworocznych postanowień w czasie siedmiu tygodni - to bardzo krótki okres. Zastanówmy się zatem, co może być przyczyną tak rychłego rezygnowania swoich planów noworocznych i jak temu zapobiec.

Statystyki odkrywają, że w poprzednich latach społeczeństwo szczególnie dużo czasu myślą o planowaniu nowego roku. To z tej przyczyny, że teraźniejsze czasy dość pokaźnie rejestrują się w historii ludzkości z powodu na globalny temat pandemii koronawirusa. Ludzie w swoich zamierzeniach noworocznych nader gorliwie skupiają się na tematach natury psychicznej, w następnej kolejności nad zdrowiem fizycznym, dopiero na końcu nad kwestiami finansowymi. Wszystkie te zakresy planowanych metamorfoz są dosyć trudne, arcyważne, lecz i trudne. Jak więc mądrze podjąć i postanowić nowe wyzwania, by dać sobie szansę na wypełnienie planu?

Przede wszystkim twoje plany noworoczne powinny być klarownie scharakteryzowane i dokładnie ustalone. Wpierw zastanów się nad potrzebą spełnienia celu, to ma być twój osobisty, indywidualny projekt, a nie wypadkowa mody. Jeśli czujesz, że w twoim życiu czas na przemiany, to skrupulatnie określ co, w jakim okresie i jakim sposobem chcesz zmienić. Rozmyślaj trafnymi kategoriami - nie podążaj za wskazówkami przyjaciółki, bądź jakiegoś bloga, bo bardzo prędko okaże się, iż to w twoim przypadku może nie zadziałać. Jeśli potrafisz opisać, co chcesz zmienić i jesteś przeświadczony, że to jest dla ciebie ważne - postaraj się pozyskać na ten temat jak najwięcej specjalistycznej wiedzy z wiarygodnych, rzeczowych źródeł. Wszystkie postanowienia noworoczne dotyczące domen zdrowia, zarówno psychicznego i fizycznego wiecznie wymagają oparcia w medycznej wiedzy. Podejmij konsultację z doktorem, dietetykiem, czy psychologiem. To fundament, aby wpierw poznać skalę potrzeby naprawy swojego zdrowia, a po drugie żeby zdołać rozumieć okazję spełnienia takiego programu w ciągu nadchodzącego roku. w dużej mierze łatwiej będzie zrozumieć to, że na przykład schudłaś 5 kilo, a nie 10 czy też to, że do wyjścia z uzależnienia potrzeba bardzo wiele czasu i przyjacielskich, wartościowych ludzi naokoło. Jako że przed tobą następne 12 miesięcy, to warto wystartować już z jakimś dogłębnym, rzeczowym i realnym planem.

Trochę odmiennie wygląda sprawa z postanowieniami na temat naszych przyzwyczajeń. Uzależnienie od Internetu, mediów społecznościowych nim nie jest. Bo to bardzo znaczny sprawa i wymaga stanowczo pomocy psychologa. Skorzystanie z rady specjalisty jest jedyną rozumną decyzją, jaką wskazane jest podjąć w takiej sytuacji. Jednak w przypadku, kiedy mamy kontrolę nad swoim czasem spędzonym w sieci i chcielibyśmy trochę zmienić swój harmonogram dnia, dobrze byłoby samodzielnie podjąć namacalne działania. Bardzo optymalnym rozwiązaniem bywa po prostu wynalezienie sobie nowego pasja, najlepiej związanego ze sportem albo wymagającego naszego zaangażowania bez wykorzystywania komputera, lub smartfona. Dobrze jest także z góry ustalić sobie pewną dyscyplinę i zastosować monitorowanie czasu spędzonego w przed komputerem. Czasami trzeba ledwo sprawdzić licznik godzin spędzonych w portalach społecznościowych, żeby mieć wystarczający motyw do wyszukiwania innych rozrywek.

Podejmowanie postanowień noworocznych dotyczących spraw finansowych tylko z pozoru jest łatwiejsze. Osoby, które decydują się na zmiany w swoim budżecie muszą nadzwyczaj racjonalnie przemyśleć wszystkie szczegóły, bez rozpisania korzyści, etapów i różnych możliwości, prawdopodobnie nie uda się sfinalizować luźno podjętej decyzji o odkładaniu, czy inwestowaniu. O wiele łatwiej będziesz mógł takie postanowienie uaktualnić, zamiast całkiem go zaniechać, jeżeli zrobisz swój własny personalny biznes plan.

Niezależnie od tego jak istotne noworoczne plany na nadchodzący rok chcesz podjąć, powinieneś być szczery wobec siebie od początku. Wszystkie zmiany, jakich planujesz przeprowadzić będą odnosiły się do przede wszystkim: twojego ciała, twojej sprawy, twoich pieniędzy. Dobrze jest wobec tego dla swojej własnej motywacji prowadzić zapiski, obejmujące wyraźnie i konkretnie wskazane instrukcje, jak i opisujące przebieg realizacji. Taka rozpisana strategia pomoże nie tylko w dopingowaniu do dalszej pracy, ale również w zreasumowaniu efektów na koniec 2022 roku.