Igrzyska Olimpijskie to najbardziej sławne zawody sportowe świata. Trwają około dwóch tygodni, podczas których przeprowadzane są konkursy w wielu dyscyplinach indywidualnych jak i zespołowych.

Aktualnie rozgrywane są dwa różne rodzaje igrzysk olimpijskich - letnie jak również zimowe. Imprezy te przeprowadzane są naprzemiennie co dwa lata, w taki sposób, że zarówno igrzyska letnie jak i zimowe odbywają się w odstępie czterech lat. Jest to odniesienie do tradycji igrzysk ze starożytnej Grecji - turnieje sportowe w Olimpii były organizowane właśnie raz na 4 lata. Dla najlepszych, poza nagrodami pieniężnymi oraz nieprzemijającą famą, przewidziane są medale - za pierwsze miejce złoto, za drugie srebrny i za trzecie brązowy.

W 2016 r. igrzyska olimpijskie zrealizowane zostały w Rio de Janeiro w Brazylii, które ledwie dwa lata wcześniej było współgospodarzem mundialu, zaś w 2013 r. gościło pielgrzymów w Światowe Dni Młodzieży. Poprzednim gospodarzem igrzysk letnich była stolica Wielkiej Brytanii - Londyn. Natomiast zeszłe igrzyska zimowe miały miejsce w Soczi nad Morzem Czarnym, zaś kolejne w Pyong Yeang w Korei Południowej.