Które zwierzęta domowe spotkać można w naszych mieszkaniach najczęściej? Obok piesków i kotów naszymi pupilami często stają się gryzonie. Sklepy zoologiczne w tej chwili proponują nam nam trochę więcej aniżeli wyłącznie chomiki lub myszki. W efekcie w gronie domowych ulubieńców pojawiła się koszatniczka – sympatyczny gryzoń który pochodzi z dalekiego Chile. Koszatniczki podbiły uczucia Polaków swym wyglądem jak również prostotą hodowli. Wprawdzie nie jest to gryzoń nadmiernie wymagający, to jak każdy zwierzak wymaga odpowiedniego podejścia ze strony człowieka. W jaki sposób wobec tego należy dbać o koszatniczkę?

Koszatniczka wymaga przede wszystkim własnej klatki. Sklepy zoologiczne, widząc wzrastające zainteresowanie gryzoniami, mają w sprzedaży coraz więcej wygodnych klatek, w których gryzonie mają zagwarantowane należyte warunki. Miejmy na uwadze, iż koszatniczki powinny mieć klatkę przystosowaną miarą do swoich potrzeb, nie może to być malutka klatka dla gryzoni, pokuśmy się o wielopoziomową klatkę, w której zmieszczą się konary, po których koszatniczka lubi się wspinać.

Bardzo ważna jest również odpowiednia dieta. Roślinożerne koszatniczki lubią te ziarna dla gryzoni, które wyprodukowano specjalnie dla nich. Sucha karma, ziarna jak również trawa – takie menu jest podstawą dla koszatniczek. Koszatniczki powinny mieć też ciągły dostęp do sianka dla gryzoni oraz oczywiście do świeżej wody. Koszatniczkom nie należy też jeść cukru pod żadną postacią.  

Jadłospis a także klatka to nie komplet. Właściwe zabawki to kolejna istotna sprawa. Energiczne z natury koszatniczki wymagają się ruszać, zatem ich wybieg musi mieć nie tylko właściwe rozmiary, lecz też oprzyrządowanie. Najczęściej jest to duża karuzela.

Poza systematycznym czyszczeniem klatki niezwykle ważne jest także zabawa z koszatniczką poza klatką. Dzięki temu zdoła ona swobodnie pobiegać, co w przypadku tak żywego gryzonia jest rzeczą bardzo ważną. Każda osoba, która chciałaby trzymać koszatniczkę w swym domu powinien też pamiętać o jednym. Koszatniczka choć nie jest nadto trudnym lokatorem, natomiast może utrudnić życie hałaśliwością. Gryzienie prętów lub gałązek, gonienie po klatce i w karuzeli o każdej porze doby – z takimi odgłosami trzeba się liczyć w momencie, gdy przyprowadza się do domu koszatniczkę. Chociaż głośna oraz energiczna, będzie bardzo interesującym towarzyszem w naszym mieszkaniu, a podpatrywanie jej podczas zabawy może wywołać mnóstwo radości.