Dzieci w szkole nie przepadają za czytaniem? Chcesz mieć pojęcie na jakim etapie czytelnictwa się znajdują? Jest na to sposób. Społeczność to istoty budujące kulturę. Przesądzają o tym jakie wartości będzie ona przedstawiać, jakie treści będą popularne. Książki jako nieco archaiczna rzecz, czytane są, lecz bez zapału oraz rzadko. Powiększenie potrzeby czytania można dokonać z pomocą jego promowania, a przykładem jest Wyzwanie 52 książki w 2016 roku.

Dla tych co nie wiedzą - Challenge 52 książki jest akcją, która ma na celu inspirowanie do czytania jak największej liczby książek w danym roku. Osoby zainteresowane zgłaszają swój udział i ich celem jest przeczytanie 52 książek w roku, to znaczy średnio jedna książka tygodniowo. Przeczytanymi tytułami można się podzielić na profilu facebooka akcji.

Chociaż dzieci już w pierwszej klasie potrafią czytać i to nieraz wymagające teksty, to nauczyciele nie dostrzegają tego - a może nie chcą widzieć? Co dzieje się z czytelnictwem nauczyciela? Czy wystarczająco dużo czasu poświęca na samokształcenie, bądź edukację ustawiczną? Samodzielne czytanie literatury przez nauczyciela może być znaczącym elementem w procesie edukacji. Nauczyciel jest postacią, z którą dzieci w początkowych latach bardzo silnie się utożsamiają a także bardzo mocno ufają temu co mówi. Tym samym pedagog ma szerokie pole do popisu by stworzyć miejsce dla książek w świecie technizacji. Starczy, że sam będzie po nie sięgał, będzie poddawał uczniom tytuły, będzie rozmawiał z nimi na interesujące tematy związane z książkami. Wówczas zacznie spostrzegać, iż niektóre dzieci już dawno przerosły poziom czytanek, które są im serwowane. Być może postara się dopasować poziom czytanki do pojedynczych potrzeb uczniów.

Pedagog może być osobą, która może nasycić potrzebę czytelnictwa u dzieci. Wystarczy, iż sam zainteresuje się trochę literaturą. Uczniowie będą go naśladować i będą uczyć się razem z nim, zrozumieją jak znacząca jest książka w życiu, jak wiele wartości mieści w sobie i co dobrego dziecko może z niej wydobyć dla całego swojego życia. Książki rozszerzają horyzonty myślowe jak również budują nowe tory dla neuronów. Pomóż rozwijać się młodym umysłom. Samokształcenie jest podstawą rozwoju osób, przebywających na co dzień w twoim otoczeniu.