Planując zakup nieruchomości, stajemy niezmiennie przed dylematem: dom czy mieszkanie?

Wbrew panującej opinii, różnice cenowe nie stanowią przeszkody. Jeżeli bowiem chodzi o ceny, to można na rynku nieruchomości znaleźć obiekty w porównywalnych cenach, jednak ich wartość zależy od lokalizacji. Istnieje różnica między ceną działek czy domów położonych w centrum miasta lub na jego obrzeżach, a tymi, które zlokalizowane są bliżej terenów wiejskich.
To samo dotyczy mieszkań.

O nieruchomościach w dużych miastach trzeba powiedzieć, że są zazwyczaj drogie i to często bez względu na rodzaj i wiek budynku. Niekiedy małe mieszkanie dwupokojowe w bloku z lat 60- tych XX wieku osiąga cenę dobrego domu na terenach wiejskich.

Wszystko jednak zależy od tego, czego szukamy. Jeżeli kochamy przyrodę i lubimy spokój, z pewnością zdecydujemy się na domek z ogrodem. W ten sposób nasze dzieci będą miały możliwość zabawy w ogrodzie i dzięki temu zapewnimy im lepsze warunki zdrowotne niż w mieście. Ogród stwarza wiele możliwości odpoczynku i aktywnego spędzania czasu, toteż jest nieruchomością z pewnością lepszą niż mieszkanie w ciasnym bloku miejskim. Jednak mankamentem są dojazdy do pracy, szkoły, lekarza czy centrum handlowego.

Z kolei mieszkanie w bloku wprawdzie jest ciasne, jednak mieszkańcy mają blisko nie tylko do pracy i szkoły, ale do basenu czy teatru. Poza tym nie wymaga ono ciągłych remontów czy ulepszeń, które stanowią dodatkowy wydatek. Dlatego mieszkanie w bloku stwarza o tyle komfortowe warunki, że nie trzeba martwić się dodatkowymi kosztami, bowiem płacony czynsz zawiera już opłaty remontowe.
Zastanówmy się więc, czego tak naprawdę pragniemy i dopiero wtedy zaplanujmy zakup nieruchomości.