Nastąpiły nowe czasy. Trudno by sobie wyobrazić nowoczesne budownictwo bez nowoczesnych rozwiązań. Ledwo kilkadziesiąt lat temu skwar uprzykszał życie ludziom pracującym zarówno w biurach jak i mieszkańców zwłaszcza poddaszy, gdzie temperatury mogą być nieludzkie.

Z pomocą przychodzi wówczas klimatyzacja. Klimatyzator to urządzenie działające na zasadzie pompy ciepła. Porządny klimatyzator potrafi zarówno chłodzić latem jak i grzać zimą nasze pomieszczenie. Klimatyzacja potrafi też poradzić sobie z nadmiarem wilgotności w pomieszczeniach. Klimatyzator może być zarówno rodzaju split oznacza to taki którego jednostka wewnętrzna montowana jest na ścianie lub sufitowy czy kasetonowy czyli taki montowany na suficie. Istnieje jeszcze trzeci wariant klimatyzatorów czyli kanałowe. W tym wariancie jednostka wewnętrzna jest gdzieś schowana, najczęściej między podwieszanym sufitem a stropem budynku. Powietrze w takim rozwiązaniu dystrybuowane jest do wielu pomieszczeń przy użyciu izolowanych termicznie kanałów. Każde z tych typów ma swoje minusy oraz plusy.

Nie bez różnicy jest także koszt każdego z systemów. Najmniej zapłacimy za klimatyzator typu split ale jest najgłośniejsza oraz najmniej estetyczna. Średnia półka cenowa to klimatyzacja sufitowa, jest mniej hałasować i wygląda ładniej. A najdroższa jest kanałówka, bo oprócz urządzenia potrzeba rozprowadzić kanały pobierające ciepłe oraz wydmuchujące chłodne powietrze.