Firmy oferujące hosting wyrastają jak grzyby po deszczu, prawie że każdego dnia pojawia się jakaś firma, a często nawet kilka. Osobie niezaznajomionej z branżą niełatwo będzie się odnaleźć na samym początku, mrowie ofert, różnie podawane parametry i co najistotniejsze rozmaite ceny.

Zacznijmy jednak po kolei, szukając firmy hostingowej musimy zadecydować czego wymagamy, czy jest to hosting współdzielony, VPS a może poszukujemy serwera dedykowanego. Wybór z pośród tych trzech opcji jest w w istocie relatywnie prosty, dlatego zakładam, iż już wiesz czego potrzebujesz. Znajdując firmę sprawdzamy jej dane, przede wszystkim jeśli nie ma nigdzie podanych takich informacji jak nazwa firmy, adres, NIP itd. lepiej wycofać się z zakupu. Jeśli dane są firmy zagranicznej możemy mimo tego zdecydować się na zakup.

W kolejnym etapie należałoby sprawdzić gdzie znajdują się serwery wybranej firmy, nierzadko firmy podają taką informację, a jeżeli jej nie ma to po wpisaniu w wyszukiwarkę zwrotu "geolokalizacja" a także podaniu adresu IP albo adresu strony hostingu dowiemy się gdzie stoją ich serwery. Ma to znaczenie ponieważ im dalej tym dłużej poczekamy na załadowanie się strony, jeśli strona jest dla naszego kraju wskazane jest wybrać hosting z serwerami znajdującymi się w Polsce.

Następnie należałoby sprawdzić ceny i porównać je z innymi firmami, sporo wyższe lub co gorsza niższe ceny powinny wzbudzić naszą podejrzliwość.

Następny krok to wpisanie w Google frazy hosting X opinie, czy vps X opinie, czy też serwery dedykowane X opinie, gdzie zamiast X podajemy naturalnie nazwę firmy. Może się okazać, iż pomimo tego, że wszystko zdawało się być w porządku, firma na przykład ze sporym opóźnieniem reaguje na awarię czy w inny sposób utrudnia życie jej klientom.

Ostatnia rzecz, to zadanie kilku pytań obsłudze technicznej i zaczekanie na odpowiedź, najlepiej w niekonwencjonalnych godzinach, wówczas okaże się czy np. reklamowana 24-godzinna obsługa klienta faktycznie działa, czy był to tylko chwyt reklamowy.W przypadku kiedy żadna z powyższych rzeczy nie będzie wzbudzać w nas niepokoju, możemy ostrożnie zdecydować się na zakup hostingu, VPS lub serwera dedykowanego. Wskazane jest po dokonaniu zakupu obserwować czy firma spełnia nasze wymagania i w razie czego dość prędko reagować.