Postęp w świecie finansów może nam ułatwić życie, może się jednak okazać niebezpieczną pułapką. Co możemy zrobić, by technika pomagała nam, a nie stawała się źródłem nowych problemów? To proste – wiele zależy od nas oraz od zdrowego rozsądku, którym powinniśmy się wykazywać w każdej sytuacji. O czym zatem powinny pamiętać te osoby, które mają zamiar bezpiecznie korzystać z płatności mobilnych?

Płatności mobilne to bez wątpienia wielkie udogodnienie dla osób zabieganych, dla których każda sekunda jest na wagę złota. Telefon i odpowiednia aplikacja sprawiają, że płacenie staje się zadaniem szybkim, prostym i przyjemnym. Co zrobić, by takie transakcje były też bezpieczne? Podstawowe zasady bezpieczeństwa w przypadku płatności mobilnych są bardzo proste. Podstawa to telefon. W chwili, gdy decydujemy się na korzystanie z aplikacji umożliwiającej dokonywanie mobilnych płatności, musimy się zatroszczyć o blokadę ekranu. Dzięki temu płatności dokonać będzie mogła tylko osoba znająca hasło. Oczywiście zabezpieczenie hasła, tj. zapisanie go w takim miejscu, by nie mogła go poznać osoba postronna, staje się kolejnym filarem bezpieczeństwa. Warto też urozmaicić swe hasła. Inne hasło dla płatności mobilnych, inne do telefonu – trzymanie się tej zasady może nam w razie utraty telefonu zaoszczędzić wielu problemów. Ważne jest też zapewnienie sobie w porę możliwie jak najlepszej ochrony przed wirusami. Pomoże w tym program antywirusowy, którego częsta aktualizacja powinna stać się jednym z naszych ważniejszych obowiązków.

Technika może nam ułatwiać życie, jednak by móc w pełni z niej korzystać, musimy zadbać o swe bezpieczeństwo. W chwili, gdy korzystamy z bankowości internetowej lub gdy stawiamy na płatności mobilne, przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa staje się kwestią wyjątkowo ważną.