Jednym z najistotniejszych kłopotów, z którymi styka się dzisiejszy świat są ataki w cyberprzestrzeni, które niosą ze sobą ogromne niebezpieczeństwo dla każdego. Pomocą w uporaniu się z tym zagrożeniem jest rozwój technik, związanych ze sztuczną inteligencją. Dają one nadzieję na skuteczne zapobieganie atakom w cyber przestrzeni, których dziś jest coraz więcej.

Za sprawą specjalistów z Instytutu Technologicznego Massachusetts kłopot z cyberatakami niebawem może zostać zażegnany. Opracowany przez nich zaawansowany schemat ma możliwość samoistnego analizowania globalnej sieci, a dodatkowo stosuje informację i wszelkie dane zebrane przez ludzi. Takie połączenie powoduje, iż jest on dużo bardziej efektywny w zestawieniu do wykorzystywanych do tej pory metod, jakich efektywność jest dość sporna.

Specjaliści, stojący za zaprojektowaniem omawianego schematu nazwali go SI2, co znaczy, iż ich twór jest wyższą sztuczną inteligencją. Podczas testów algorytm dokonał analizy aż 3,6 miliarda logów z aktywności internetowej i z aż 85-procentową skutecznością odkrył cybernetyczne ataki jeszcze nim doszło do nich. Sprawiło to, że można było zredukować ilość błędnych alertów. Autorzy SI2 poinformowali, że ich schemat będzie uzyskiwał nowe umiejętności, dzięki którym będzie jeszcze bardziej skuteczny. Nie ulega kwestii jest to ogromne osiągnięcie oraz nadzieja dla setek tysięcy ludzi na całym świecie, którzy codziennie zmagają się z problemem cyberataków i są odzierani z prywatności, a nawet zagrożone są ich majątki.