Unia Europejska rozpoczęła pracę nad autonomicznymi TIR-ami. Mają one przebywać w konwojach całą Europę i to bez kierowców.

Ich zadaniem będzie przewożenie cennych ładunków do określonego miejsca. Układ ten ma doprowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa transportu drogowego. Co więcej będzie on o wiele bardziej przyjazny dla środowiska, ponieważ wspomniane TIR-y mają zużywać mniej paliwa, a tym samym emitować mniej zanieczyszczeń do atmosfery. Jak się okazuje Unia przygotowuje kolejne ciekawe projekty.

Ledwie kilka dni temu odbyła się prasowa konferencja, w trakcie której Elon Musk, zarządzający przedsiębiorstwem Tesla Motors oświadczył, że rozpoczęły się już intensywne prace przy udziale kilku europejskich państw nad następnym niezwykle interesującym przedsięwzięciem. Prace te koncentrują się na utworzeniu samodzielnych autobusów najnowszej generacji. Obejmują one również cały układ transportu, który ma rozwiązać wszelkie problemy transportowe w rozrastających się miastach. Finałem prac ma być samochód, który po części przypomina autobus, a zastosowane w nim rozwiązania technologiczne mają zachęcić ludzi do podróżowania i sprawić, iż podróż będzie prawdziwą rozkoszą.

Musk zaznaczył jednakże, iż nie będzie to zwyczajny autobus, lecz „nowy rodzaj... samochodu, lub też zwyczajnie pojazdu, który naszym zdaniem sprawdzi się idealnie w miastach. Nie będzie stawał na z góry wyznaczonych przystankach autobusowych, lecz zabierze pasażerów z wskazanego miejsca i dowiezie ich precyzyjnie tam, gdzie potrzebują dojechać..." .