AlphaGo to sztuczna inteligencja stworzona przez inżynierów z DeepMind i Google. Wspólnie stworzyli oni system, jaki łączy konwencjonalne metody sztucznej inteligencji, polegające na sprawdzaniu wszystkich realnych pozycji za pomocą utworzonego drzewka zapytań, z techniką głębokiego uczenia maszynowego (deep learning).

Sztuczna inteligencja AlphaGo na początku marca bieżącego roku wygrała z 18-krotnym mistrzem świata w tradycyjnej grze Go. Uzyskany rezultat jest imponujący - machina wygrała 4:1, a przebycie Lee Sedol'a zostanie zapamiętane na zawsze. Tak fenomenalne zwycięstwo podniosło apetyty chińskich inżynierów. Przyznali oni, iż skoro istota ludzka nie jest obecnie dla AlphaGo wyzwaniem, to być może lepszym adwersarzem będzie inna maszyna. Inżynierowie z Państwa Środka opracowali w związku z tym ChinaComputer Go, czyli system sztucznej inteligencji, jaki ma być odpowiednim przeciwnikiem dla AlphaGo. Chińscy naukowcy planują wyzwać na pojedynek sztuczną inteligencję stworzoną przez DeepMind i Google. Póki co nie wiadomo jeszcze, w jakim czasie oraz na jakich zasadach odbędzie się starcie, ale bez wątpienia machiny zagrają ze sobą w Go.

Należy przy tym nadmienić, że chociaż starcie AlphaGo z Lee Sedolem miał miejsce w Korei Południowej, to gra w Go zaistniała w starożytnych Chinach. Z tej właśnie przyczyny planowany pojedynek pomiędzy amerykańską i chińską sztuczną inteligencją może okazać się niezwykle interesujący. Kto wie, być może w przyszłości takie pojedynki AI będą codziennością i pozwolą rozstrzygnąć, jaki system AI jest lepszy?