Lista zawodów, w jakich ludzie są zastępowani przez machiny, wiecznie wzrasta. W roku 2016 został dodany kolejny z nich, a dokładnie zawód „pisarza”. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to jak się okazuje, iż dzięki inteligencji sztucznej wykonalne jest wykreowanie oryginalnej powieści.

Wiadomość dotyczącą tej kwestii właśnie opublikowali naukowcy z Uniwersytetu Przyszłości w Hakodate, jacy stale optymalizują swój prototyp. Ogłosili oni, że zbudowana przez nich sztuczna inteligencja stworzyła niedługą powieść, którą zakwalifikowano do kolejnego etapu japońskiego konkursu literackiego „Hoshi Shinichi Literary Award”. Wypada jednak wspomnieć o tym, że machina nie uformowała kompletnej opowieści od początku do końca, ponieważ w jej powstaniu partycypował cały zespół specjalistów. To oni nakreślili ogólny zarys powieści i zaproponowali rzeczowe frazy oraz słowa, a dopiero później do pracy przystąpiła maszyna.

Jaki jest tytuł powieści? Cóż, ma on wiele wspólnego z rzeczywistością, gdyż w wolnym tłumaczeniu oznacza „Dzień, w którym komputer napisał powieść”. Choć jest to niezwykle istotne w świecie naukowym zdarzenie, to należałoby nadmienić, iż literacki konkurs imienia Hoshi Shinichi jest nadzwyczajny, dlatego że dopuszcza do rywalizacji prace stworzone we współudziale ze sztuczną inteligencją. W tym roku na 1450 dopuszczonych do konkursu opowiadań a także powieści, tworzonych przy udziale maszyn powstało aż 11. Taka sytuacja nie jest wyjątkowa, albowiem Hoshi Shinichi jest pisarzem tworzącym w przede wszystkim powieści z zakresu science-fiction.