Dwie najpotężniejsze konsole do gier i nieprzemijający dylemat: Xbox czy PlayStation? Ten problem bez wątpienia można nazwać klasyką gatunku. Niemal każdy kto interesował się tematem gier lub konsol lub zwykły rodzic pociech lubiących gry, miał do czynienia z podobnym wyborem. Na rynku tak de facto nie ma lepszego wyboru, a bynajmniej inne dostępne oferty nie mają takiego potencjału jak Microsoft czy Sony.

Z historii wynika, że w pojedynku obu producentów bywało różnie. Początkowe rodziny konsol to pewny triumf PlayStation. W następnych generacjach Amerykanie trochę skrócili dystans. W momencie, kiedy Sony stworzyło Kinect Move wydawało się, iż to będzie solidny cios wymierzony w Microsoft. Nic bardziej mylnego. W odpowiedzi wprowadzony do sprzedaży Xbox360 wyposażony był w kinect’a, który wykrywał ruchy całego ciała, a nie jak w PlayStation 3 zaledwie ruchy kontrolera umieszczonego w ręku.

Najnowsza generacja konsol obu firm nie miała tak klarownych różnic pomiędzy sobą. Wyłącznie szczegóły odróżniały obie konsole, jednakże w aspekcie programowym oraz sprzętowym wygrało PlayStation 4. Mimo prowadzenia w starciu z Xbox One pracownicy Sony nie przestali zaskakiwać i w dalszym ciągu pracują nad ulepszeniami swojej konsoli. Nowa konsola ma się nazywać PlayStation 4,5 i ma być swoistą ulepszoną odsłoną swojej poprzedniej wersji. Przede wszystkim konsola jest mocniejsza sprzętowo co pozwoli na wyświetlanie gier w rozdzielczości. Nowa Konsola ma być w pełni kompatybilna z goglami Playstation VR. Na rynku pojawi się w IV kwartale 2016r.