Jak do tej pory był to element filmów sci-fi oraz motyw używany w wielu grach komputerowych. Kilkanaście lat temu zwykły Kowalski nie uwierzyłby, że zakładając tylko i wyłącznie okulary zobaczymy całkiem co innego niż to co nas otacza. Można się domyślić, że w pierwszej chwili myśląc o takich goglach można pomyśleć o zastosowaniu ich tylko w grach komputerowych jak również konsolowych. Łatwo zapomnieć, że taka technologia w pewnych dziedzinach stosowana jest i to od dosyć dawna.

Wszelkiego rodzaju symulatory pojazdów, maszyn, samolotów czy statków to tylko początek. Od dłuższego czasu piloci nim wsiądą do prawdziwej maszyny muszą najpierw spędzić wiele czasu w symulatorach. Z wirtualnych gogli korzystają także chirurdzy. Używając VR (wirtualnej rzeczywistości) wspomagane są leczenia i terapie wielu chorób. Ostatnio wirtualne gogle zyskały na popularności, gdyż zaczynają trafiać na rynek sprzedaży detalicznej. Na dziś dzień co raz więcej marek ma w swojej ofercie gogle VR do przeróżnych zastosowań.

Jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych jest Oculus Rift. Ten potentat w dziedzinie VR sprzedaje swoje gogle wraz z dedykowanym kontrolerem. Inną wielką firmą, która udostępnia podobne rozwiązania jest Sony. Utworzony przez Japończyków projekt morfeusz jest rozwiązaniem ściśle przeznaczonym dla konsol PS. Swoje gogle mają też inni producenci jak Google, HTC czy też Samsung. Jednakże ich produkty działają jedynie z innymi produktami tych firm.