Nasz kraj czyni kolejne kroki, żeby doścignąć zachód w kontekście poziomu cyfryzacji i jakości usług telekomunikacyjnych. Z początkiem 2016 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej udostępnił na swym portalu ukazanie się wyszukiwarki infrastruktury i usług szerokopasmowych. Mnóstwo ludzi może nie mieć pojęcia o istnieniu takiego organu w Polsce. UKE inaczej Urząd Komunikacji Elektronicznej utworzono w 2006 roku i zajmuje się przede wszystkim regulacją przepisów w sprawach rynku usług telekomunikacyjnych a także pocztowych.

Powstanie wyszukiwarki to kolejny krok, który ma umożliwić dostęp konsumentów do informacji dotyczących potencjalnej dostępności usług. Naturalnie ma to także polepszyć jakość oraz ilość ofert usługodawców, ponieważ klient będzie mógł sam wybrać operatora nie ograniczając się jedynie do tego, który sam znalazł klienta.

Co ciekawe używając wyszukiwarki zdołamy sprawdzić możliwości nie tylko w miejscu zamieszkania, ale w dowolnym miejscu w Polsce. Wszystkie dane pochodzą prosto od usługodawców, którzy we własnym zakresie dostarczają informacje do UKE. Jedną z ciekawszych opcji jest możliwość wykonania zgłoszenia zapotrzebowania. W wypadku braku pożądanej usługi pod danym adresem, potencjalny konsument może dokonać zgłoszenia oraz dowiedzieć się czy oraz względnie kiedy będzie to możliwe.

Wejście wyszukiwarki niesie ze sobą wiele plusów. Skorzysta zwłaszcza klient, który będzie mógł wprost dowiedzieć się na jakie produkty może liczyć i poznać cennik usług. Pośrednio skorzystają także usługodawcy, którzy będą mogli przedstawić swoją ofertę bezpośrednio zainteresowanym. Argumenty za będą płynąć także dla państwa, które będzie miało informacje odnośnie popytu na dane usługi.