Drony to jeden z wielu wynalazków, który na rynku pojawił się stosunkowo niedawno. Chociaż urządzenia te mają o wiele dłuższą historię to w związku z ich szerokimi możliwościami szpiegowskiego przeznaczenia przez długi czas nie były dostępne w sprzedaży. Drony, które były osiągalne można było kupić po wręcz kolosalnych cenach. Technika idzie jednak do przodu i pewnych trendów nie można powstrzymać. Na dzień dzisiejszy drony można kupić w wielu sklepach i tak naprawdę nie są one już tak drogie.

Wszystko uzależnione jest od wielkości tego bezzałogowego statku powietrznego. Na dobrą sprawę mając smykałkę do tworzenia tego typu urządzeń można wyszukać plan w Internecie, zakupić potrzebne podzespoły i samemu zbudować własny dron. Generalnie urządzenia te można sklasyfikować ze względu na ich wagę. Najniższa kategoria klasyfikuje drony poniżej 5 kg, a największa obejmuje wszystkie powyżej 2 ton. Te ogromne i ciężkie drony są używane w celach militarnych i nie są one dostępne dla ogółu.

Istnieje również podział ze względu na osiąganą maksymalną wysokość. W tym podziale istnieją trzy rodzaje: Poniżej 1 km, pomiędzy 1, a 10 km i powyżej 10 km. Jak łatwo się domyślić drony z ostatniej kategorii to typowe statki wojskowe wykorzystywane w różnych celach militarnych i szpiegowskich. W przypadku małych dronów tworzonych dla zabawy ich parametry i osiągi nie są powalające, ale do celów rozrywkowych są wystarczające. W przypadku dronów militarnych to zdążyły już się zasłużyć na polach walki. O ich działaniach można było się przekonać np. przy okazji walk w Iraku.