Parki edukacyjne to miejsca w których dzieci a także dorośli zdołają empirycznie przekonać się o oddziaływaniu sił natury jak również niektórych praw fizycznych.

Od konwencjonalnych muzeów naukowych, których ekspozycja bywa zazwyczaj niezmienna, parki edukacyjne różni fakt, że wymagają od zwiedzających jakichś działań. Dlatego parki zaopatruje się w różnego rodzaju budowle i urządzenia, które każdy zwiedzający może dotknąć i poddać próbie ich funkcjonowanie.

Głównym zamysłem parków edukacyjnych jest, prócz przyjemności, wzniecanie w najmłodszych zaciekawienia nauką, objaśnianie jej zasadniczych praw, a także przedstawianie ciekawostek ze świata nauki. W Polsce powstaje coraz więcej tego typu obiektów, tak chętnie zwiedzanych tak przez pojedynczych turystów, jak i zorganizowane grupy.

Do największych oraz najważniejszych należą: Warszawskie Centrum Nauki Kopernik, Gdańskie Centrum Hewelianum, Ogród Doświadczeń w Krakowie i Centrum Popularyzacji Kosmosu w Toruniu. Wyprawa do parku edukacyjnego będzie doskonałym pomysłem na rodzinną rozrywkę, połączoną ze nabywaniem wiedzy.