Tam, gdzie atuty turystyczne łączą się z korzystnym mikroklimatem jak również źródłami o zdrowotnych właściwościach, niczym grzyby po deszczu wyrastają hotele uzdrowiskowe. Efekt? Dzisiaj bez mała każda miejscowość uzdrowiskowa posiada bogatą ofertę miejsc noclegowych przystosowanych zarówno do obsługi turystów, jak też kuracjuszy przyjeżdżających do danego uzdrowiska w celu podratowania stanu zdrowia.

Hotele zdrojowe przystosowane są do obsługi klientów przez dłuższy okres czasu. Mają bardzo dobrze rozbudowaną bazę gastronomiczną i oferują swym gościom całodniowe wyżywienie. Istotnym elementem jest tu też stosowne zaplecze sanatoryjne i przygotowywanie miejsc pozwalających wypełnić kuracjuszom czas wolny. Takimi miejscami będą głównie biblioteczka oraz świetlica.

O unikalnym charakterze obiektów noclegowych położonych w miejscowościach uzdrowiskowych zaświadcza również zatrudniany w nich personel. Wielu pracowników ma tu stosowne przygotowanie medyczne oraz ma kompetencje do przeprowadzania odpowiednich zabiegów. W Polsce tego typu hoteli jest coraz więcej. Spotkać je możemy m. in. w Sopocie, na terenie Beskidu Sądeckiego (na przykład w Krynicy Zdroju) jak również w innych popularnych kurortach.