Może się zdarzyć w życiu każdego z nas tak, że nastąpi moment, w którym zabraknie gotówki nie tylko na inwestowanie, ale nawet na powszednie, podstawowe wydatki. Niekiedy może nam brakować środków na inwestycje. Dobrym pomysłem może się wtedy okazać pożyczka pod zastaw nieruchomości.

Pożyczka tego typu polega na tym, że poręczeniem spłaty zaciągniętego kredytu będzie posiadana nieruchomość - dom, mieszkanie czy inne. Jak zawsze w przypadku znacznych sum powinno się jednak zbadać wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania jak również ocenić swoje możliwości - mówimy tu bowiem o dużych kwotach i może się zdarzyć tak, iż przy złej ocenie swych możliwości pożyczkobiorca narobi sobie niemało kłopotów.

Jedną z kluczowych zalet pożyczki pod zastaw nieruchomości jest fakt, że spłacać ją możemy w sporo dłuższym okresie niż zwykły konsumencki kredyt oferowany w banku. Możliwość spłaty owego obciążenia w okresie nawet do 25 lat powoduje, że jest to rozwiązanie na pewno warte uwagi. Należy jednak w tym miejscu być świadomym, że nieruchomość pod zastaw jest w stanie przekazać wyłącznie właściciel - banki nie dają takiej opcji osobom trzecim, co jest rozumie się samo przez się podyktowane bezpieczeństwem i rzetelnością. Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku wad bądź też zagrożeń związanych z wzięciem takiego kredytu. Po pierwsze należy pamiętać o tym, iż pożyczka pod zastaw mieszkania będzie miała wyższe koszty - to my bierzemy na siebie wycenę nieruchomości, a może to kosztować nawet do 1500 złotych. Dodatkowo należy mieć pojęcie, że wycena to nie jedyny dokument, jaki musimy przedstawić w banku. Jak wiadomo kredyty tego typu są obciążone znacznie większą ilością wymaganych dokumentów, które należy dostarczyć, a w rezultacie - zaciągnięcie takiego zadłużenia bywa trudniejsze i pochłania więcej czasu, niż w przypadku zwykłej pożyczki.

Co w razie próby sprzedaży nieruchomości obciążonej hipoteką? Fakt, że nieruchomość taka jest poręczeniem naszego kredytu w żadnym razie nie ogranicza posiadacza do rozporządzania swoją własnością, nie należy rozważać tego w kategorii, jakoby pożyczkobiorca był w jakiś sposób uzależniony od banku. W dalszym ciągu osoba taka dysponuje pełnią praw do zarządzania swoją nieruchomością.

W konkluzji, pożyczki pod zastaw nieruchomości są z pewnością wartym uwagi rozwiązaniem jeżeli ktoś potrzebuje pieniędzy, a równocześnie ma świadomość tego, że będzie wymagać znacznie więcej czasu na ich spłatę, aniżeli w przypadku zwyczajnej pożyczki. Banki stosunkowo chętnie udzielają takiego typu pożyczek, ponieważ nieruchomości są dla nich bardzo mocnym i solidnym zabezpieczeniem.