Sprzedaż nieruchomości może stanowić czasem spory problem. Wyszukanie kupca, który będzie skory zapłacić uczciwą cenę może być trudne.

Po pierwsze potrzeba do tego wiele czasu, trwa to miesiące, zdarza się, że lata. Bywa jednakże też i tak, że bywamy postawieni w bardzo trudnej sytuacji - jesteśmy zadłużeni i potrzebujemy natychmiast pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości, czy też wyjeżdżamy za granicę i nie nie mamy czasu czekać aż znajdzie się nabywca na naszą nieruchomość.

Wówczas możemy się zastanowić nad możliwością błyskawicznej sprzedaży nieruchomości. Zajmują się tym specjalne firmy które skupują nieruchomości, jednakże nie ma nic za darmo. Cały proces zamknie się w kilku dniach, w pierwszej kolejności firma, prowadząca szybki skup nieruchomości, musi określić rynkową cenę nieruchomości, a następnie jest czas na ustalenie warunków między firmą która skupuje mieszkanie, a osobą, która je sprzedaje. Nie otrzymamy 100% ceny rynkowej za to mieszkanie, a w przybliżeniu 80%. Taki jest koszt szybkiej sprzedaży, nie istnieje inna opcja sprzedaży nieruchomości w ciągu kilku dni, a taka firma musi w przyszłości na tym mieszkaniu również coś zarobić, nie wiadomo czy mieszkanie uda im się sprzedać po dwóch miesiącach, czy po dwóch latach.

Jeżeli nie goni nas czas i nie spieszy się nam ze sprzedażą to warto na początku poszukać standardowych metod sprzedaży nieruchomości, jednak jeżeli nie mamy czasu do stracenia to takie wyjście będzie jedynym słusznym rozwiązaniem.

Naturalnie takie firmy nie zajmują się jedynie skupowaniem mieszkań, lecz także są zainteresowane innymi nieruchomościami - domami, lokalami usługowymi lub też wolnymi działkami. W przypadku dużych inwestycji jest możliwość negocjacji z reprezentantami firmy i uzyskania ceny satysfakcjonującej dla obu stron. Nie ma zasady, że prowizja zawsze wynosi 20% wartości rynkowej nieruchomości, jeśli jest to bardzo wzięta lokalizacja lub budynek, to firma zajmująca się szybkim skupem nieruchomości będzie bez wątpienia otwarta na negocjacje. Firmy które skupują nieruchomości będą również zainteresowane nieruchomościami obciążonymi zadłużeniem na które bardzo ciężko było by nam znaleźć nabywcę. Z pomocą takiej firmy czasem uda się nam sprzedać mieszkanie wymagające dogłębnego remontu bądź po prostu zniszczone. Z tego rodzaju nieruchomościami - do generalnego remontu lub zadłużonymi - może być duży kłopot podczas sprzedaży, zatem sprzedaż mieszkania firmie zajmującej się skupem będzie w takiej sytuacji na pewno najwygodniejszym rozwiązaniem.