Dla osób posiadających konwencjonalne telefony komórkowe słowa typu bankowość mobilna bądź płatność smartfonem są po prostu obce. Za to osoby mające smartfona bez wątpienia uznają zalety owych rozwiązań.
Z całą pewnością przywiązanie ludzi do swoich smartfonów bywa ogromne. Prosty telefon komórkowy jest tylko urządzeniem służącym do dzwonienia, smsowania i czasami robienia zwykłych zdjęć.

Smartfon staje się dla człowieka specyficznym medium. Jest to centrum życia wielu osób. W związku z czynnościami które przeprowadzane są na smartfonach, urządzenia te stają się bardzo prywatne. Stąd powstaje takie przywiązanie, a nieraz po prostu personalizacja urządzenia. Potencjał tych zmyślnych urządzeń jest bardzo duży. Ostatnio bardzo popularna stała się bankowość mobilna. Obok zarządzania naszym kontem i finansami z poziomu aplikacji smartfona producenci umożliwili używanie smartfona w charakterze środka płatności. Oczywiście, aby mieć możliwość takiej formy płatności, karta musi być typu SIM NFC, a smartfon musi mieć moduł NFC. Dodatkowo oba te elementy oraz terminal płatniczy muszą być kompatybilne.

Choć technologia ta stała się bardzo popularna, to kłopoty kompatybilnością są coraz większą rzadkością. Z jednej strony jest to wielkie udogodnienie, bo do płatności mniejszych niż 50 zł nie jest wymagane podawanie pinu. Sam moduł NFC możemy w dowolnym momencie włączyć i wyłączyć, toteż nie ma możliwości przesłania środków bez wiedzy użytkownika. Dodatkowo wszystkie transakcje można objąć hasłem albo czterocyfrowym pinem.