Silne przeżycia, porażki, kłopoty finansowe, praca w dokuczliwych warunkach stanowią czynniki stresogenne. Na wiele niekorzystnych wydarzeń nie mamy wpływu. Zdarzają się niespodziewanie i powodują utratę równowagi. Jak potwierdzają badania medyczne długofalowe odczuwanie stresu nader negatywnie wpływa na nasz organizm.W związku z tym ważne jest, aby rozpoznać przyczynę zdenerwowania i umieć sobie z nią poradzić. Zapoznaj się ze sposobami radzenia sobie ze stresem.

Konsekwencje stresu

Odczuwanie ciągłego napięcia nerwowego przynosi wiele skutków zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej.Niekiedy kiepskie samopoczucie i pogorszenie zdrowia pojawia się dopiero po jakimś czasie. Niszczące skutki w formie dolegliwości i zaburzeń są efektem dystresu, czyli znacznego niekorzystnego napięcia nerwowego. W odróżnieniu od niego pojawia się lekki eustres, czyli mobilizujące do poszukiwania rozwiązania niewielkie poddenerwowanie. Dystres wystawia nasz organizm na nieprzerwane napięcie nerwowe, skutkiem tego wywołuje mnóstwo destruktywnych następstw. Do najczęściej występujących skutków stresu natury fizjologicznej można wyliczyć bóle głowy, mięśni, stawów, brzucha, choroby wrzodowe układu pokarmowego, perturbacje żołądkowe, ucisk w klatce piersiowej, choroby układu krążenia,omdlenia, zaburzenia odżywiania, choroby kręgosłupa, obniżenie odporności. Oprócz tego destres wymienia się jako przyczynę chorób autoimmunologicznych, cukrzycy, jak również nowotworów. Bardzo liczną grupę tworzą zaburzenia emocjonalno-behawioralne. Wymienić należy przede wszystkim: nerwice i depresje,stany lękowe, kłopoty z pamięcią, zaburzenia snu, spadek libido,tiki nerwowe, nadpobudliwość, nieadekwatne reakcje.

Domowe sposoby na stres

Powiada się, że kluczem do sukcesu są pozytywne myśli. Alegdy nazbierają się liczne kłopoty trudno wykrzesać z siebie optymizm. Należy skupić się na poszukiwaniu możliwości rozwiązania problemów i odszukać w sobie motywację do poprawy sytuacji. Jeżeli czujesz rozdrażnienie skorzystaj z metod polecanych przez terapeutów. Bez wątpienia systematyczne treningi pomogą obniżyć stres. Zapisz się na masaż, wykup karnet na ćwiczenia w klubie sportowym. Przecież w towarzystwie ćwiczy się raźniej. Dbaj o zdrową dietę. Zrezygnuj z używek. Kolejną rzeczą jest zapewnienie stosownych warunków do porządnego wypoczynku. Staraj się wysypiać i znajdź czas na odpoczynek. Opracuj własny zabieg relaksacyjny. Słuchaj muzyki, wykorzystaj moc aromaterapii. Wielu ludziom pomaga medytacja lub rozmaite techniki wizualizacji. Przypominanie sobie przyjemnych scen zdecydowanie ma znaczenie i warto popuścić wodze fantazji. Niektórym ludziom służy medytacja bądź różnorodne techniki wizualizacji. Są jednakowoż również tak trudne sytuacje, w których bardzo ciężko samodzielnie zmobilizować się do walki ze stresem. W takim przypadku najbardziej właściwą metodą osiągnięcia sukcesu jest odnalezienie doświadczonego terapeuty. Pomoc psychoterapeuty niekoniecznie znamionuje leczenie, w niektórych wypadkach przydatna jest sama rozmowa z kimś o problemach|efektywne jest samo spotkanie kimś, kto chce słuchać.