Wyzbywanie się toksyn z organizmu niekiedy bywa długą walką. Jeżeli nie są skuteczne metody najprostsze, domowe, wskazane jest wybrać się do specjalisty, gdyż może nasza diagnoza jest błędna i nie cierpimy na nadmierne zanieczyszczenie naszego organizmu toksynami pochodzącymi z jedzenia i powietrza, lecz zmagamy się z poważniejszą chorobą.

Częstokroć różne choroby mogą mieć bardzo podobne symptomy i tylko powierzchowna obserwacja nie odkryje szczegółów wyróżniających konkretne schorzenia. Dodatkowo nie powinniśmy rozpoczynać detoksykacji na własną rękę, jeżeli cierpimy na chorobę przewlekłą. Wtedy głodówka nie będzie dobrym pomysłem, bo może zaszkodzić, a nie pomóc pozbyć się dotkliwych dolegliwości.

Odtruwanie organizmu zaczęte po konsultacji z ekspertem bez wątpienia będzie również skuteczniejsze. Sauna, uprawianie sportu, kąpiele, zmiana diety na zdrowszą to niektóre z bezpiecznych sposobów na odtrucie, lecz być może potrzebujemy bardziej drastycznych metod, dowiemy się o tym jedynie, jeżeli porozmawiamy z zaufanym dietetykiem. Odtruwanie organizmu może jest raczej łatwe i nie nastręcza wielu wyrzeczeń, ale bez regularnych działań, toksyn się na stałe nie pozbędziemy.Na wyjątkową uwagę zasługuje sauna i jej pozytywny wpływ na organizm. Wysoka temperatura powoduje, że z naszego organizmu wyzwalają się wszelkie toksyny jak również zanieczyszczenia. Wskutek tego warto regularnie korzystać  sauny. Najlepiej by było mieć osobistą saunę mokrą. Są w Lublinie firmy (Zitpol-sauna), trudniące się produkcją oraz montażem saun na miejscu u klienta.