Okulista dziecięcy jest ekspertem w dziedzinie rozpoznawania, różnicowania schorzeń oraz wad wzroku. Zajmuje się także ich leceniem, korekcją i zapobieganiem w przypadku małych dzieci i młodzieży. Okulistyka dziecięca stanowi osobny obszar okulistyki.

Okulista zajmujący się dziećmi i młodzieżą wykonuje badanie przedmiotowe, podmiotowe oraz czynnościowe narządu wzroku wykorzystując przy tym techniki obrazowania medycznego i inny sprzęt diagnostyczny. Do jego zadań należy wykrywanie wrodzonych wad wzroku i ślepoty u niemowląt i noworodków. Wykrywa wady wzroku i koryguje je poprzez wybór odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych. Okulista dziecięcy leczy także schorzenia narządu wzroku stosując farmakoterapię oraz metody inwazyjne.

Do okulisty dziecięcego obowiązkowo należy się udać wówczas, gdy u dziecka istnieje jakiekolwiek podejrzenie wady narządu wzroku czy choroby oczu. Symptomów zaobserwować u dzieci można co najmniej kilka. Zwykle nie nawiązują kontaktu wzrokowego, nie rozróżniają kolorów, źrenice wykazują zezowanie itd. W przypadku starszych dzieci i nastolatków rozpoznanie jest oczywiście  łatwiejsze, gdyż samodzielnie mogą one opowiedzieć, że coś jest nie w porządku. Do okulisty należy się udać także gdy doszło do jakiegokolwiek urazu oka.

Do okulisty dziecięcego trzeba się udać w momencie, kiedy z narządem wzroku dziecka jest coś nie tak lub pojawia się takie podejrzenie. W przypadku leczenia zabiegowego i farmakologicznego są konieczne także regularne wizyty kontrolne. Jak najbardziej są wskazane również tzw. wizyty prewencyjne, w szczególności jeśli w rodzinie występowały już wcześniej wady wzroku.

W przypadku niemowlęcia czy noworodka wizyta u okulisty dziecięcego to długoterminowa inwestycja w jego zdrowie i prawidłowy rozwój. Szybkie wykrycie nieprawidłowości czy schorzeń narządu wzroku daje bowiem duże szanse na ich skuteczne i stuprocentowe wyleczenie. W ten sposób dziecko zyskuje równe szanse i nie musi funkcjonować z obciążeniami związanymi z wadą wzroku.