Chodzenie szybkim krokiem jest znakomitym ćwiczeniem a także sposobem spędzenie wolnego czasu. Chociaż dla niektórych osób pewnie zabrzmi to poniekąd osobliwie, tymczasem odpowiedni sposób chodzenia będzie również doskonałym treningiem, a także efektywnym sposobem na walkę z otyłością.

Jedną z takich dyscyplin, w której ogromną rolę odgrywa bardzo szybkie chodzenie, jest tak zwany energy walking. Zanim przedstawię jak wygląda ta dyscyplina, trzeba wspomnieć, iż tak jak w przypadku każdego sportu tak i do tego ważne jest wcześniejsze przygotowanie się. Toteż pamiętajmy o odwiedzeniu porządnego sklepu sportowego - jeśli chcemy trochę zaoszczędzić, warto odwiedzić outlet sportowy. Wyposażmy się w wygodne buty sportowe, dobrze dobrane obuwie z pewnością uprzyjemni nam trening. Powinno się także wybrać wygodne spodnie dresowe, które nie będą krępowały naszych ruchów w czasie szybkiego chodzenia.

Czym więc jest ów energy walking? Czy chodzenie rzeczywiście zdoła przynieść aż tyle pożytku dla naszego zdrowia? Chodzenie szybkim krokiem jest przede wszystkim sportem bezpiecznym, a ryzyko uszkodzenia ścięgna bądź kręgosłupa jest tu sprowadzone faktycznie do zera. Chociaż trening energy walking jest relatywnie łagodny, organizm (a przede wszystkim mięśnie) dużo w trakcie chodzenia pracują. Na skutek tej pracy poprawia się ich zarys, stają się też mocniejsze. W szczególności dotyczy to mięśni brzucha, nóg i pośladków. Drobne, a prędkie kroki mają także dodatkową zaletę: mają korzystne działanie na pracę mięśnia sercowego, polepszają wydolność oraz wigor organizmu. Trenować wcale nie ma trzeba aż tak dużo. Dla tych, którzy zaczynają przygodę z chodzeniem szybkim krokiem rekomendowane są „spacery” dwa - trzy razy w tygodniu trwające około pół godziny.