Jeden z podstawowych podziałów soczewek zakłada, że wydzielamy soczewki na jeden dzień, miesięczne, kwartalne, a nawet na rok. Które z wymienionych są jednak najbardziej intratne w zakresie używania? Czy między przytoczonymi wariantami soczewek zauważalne są jakieś różnice, wpływające na ich jakość?

Różnice w tych soczewkach powstają przede wszystkim z tego, iż jedne są przygotowywane pod wielokrotne wykorzystywanie, a inne mogą być używane jedynie przez jeden dzień. Co interesujące, w sklepach znależć można także soczewki przygotowane do wykorzystywania 24h na dobę, co znaczy, że nie ma potrzeby usuwania ich nawet na noc.

Jeśli musielibyśmy jednak wyznaczyć rzeczowo które soczewki faktycznie będą bardziej intratne odnośnie do zakupu, to pewnie trzeba tu wspomnąć soczewki miesięczne, pod warunkiem jednak po drodze nie będziemy mieć kłopotów z ich używaniem. Jeżeli soczewki kontaktowe ulegną zniszczeniu to nikt nam nie ofiaruje nowych – będzie trzeba nabyć nowe. Natomiast jednodniowe soczewki, mimo faktu, iż relatywnie wyższą cenę, w przypadku zniszczenia nie będą generowały wysokich kosztów. Po prostu w dowolnym momencie możemy sięgnąć po kolejne. W praktyce wyższość danego rozwiązania uzależniona bywa tak po prawdzie od używającej ich osoby. Nie ma w tym temacie zasady, że zawsze tymi bardziej opłacalnymi będą jedne soczewki.