Święto św. Walentego, zwane też jako Walentynki, to popularna na całym świecie uroczystość poświęcona przyjaźni, sympatii i miłości. Celebrujemy ten dzień 14 lutego co roku. Szczególnie w ten dzień ludzie uzewnętrzniają swoją miłość i uczuciowość wobec swoich bliskich, zwłaszcza wobec swoich wybrańców. Obyczaj celebrowania Walentynek sięga dawnego Rzymu, w którym odbywał się festival Lupercali, poświęcony bóstwu miłości i płodności. W średniowieczu 14 lutego był dniem poświęconym św. Walentemu. Współcześnie Walentynki są obchodzone na całym świecie, a oblubieńcy wysyłają sobie na wzajem pocztówki, bukiety i prezenty, żeby podkreślić swoją sympatię. Koniecznie przeczytaj ten artykuł, jeśli pragniesz odkryć historię i tradycje powiązane z Walentynkami.

Co wiemy o św. Walentym?

Dzieje świętego Walentego jest dość skomplikowana i pełna niedomówień. Jak podpowiada tradycja chrześcijańska, św. Walenty był duchownym i medykiem żyjącym w III wieku w Terni, we Włoszech. Według jednej z opowieści Walenty był ścigany za swoją wiarę przez cesarza Klaudiusza II, został osadzony za udzielanie chrztu chrześcijańskiego. Podczas swojego uwięzienia, Walenty pomagał innym więźniom, oraz cudownie uzdrawiał. Inna legenda przekazuje, że Walenty zakochał się w córce swojego strażnika, ona również była chrześcijanką. Przepełniony miłością Walenty przekazywał oblubienicy liściki, podpisując się jako "Twój Walenty", co niektórzy uważają za źródło tradycji wysyłania kartek walentynkowych. Całkiem zbliżona legenda opowiada o tym, że Walenty był więziony za złamanie prawa ustanowionego przez cesarza Klaudiusza II Gockiego. Przepis zakazywał ślubu każdemu mężczyźnie w wieku między 18 a 37 rokiem życia. Walenty rzekomo dawał ślub w tajemnicy, za co dostał się do więzienia. Tam połączyło go miłosne uczucie z ociemniałą córką strażnika więziennego. Dzięki Walentemu ukochana odzyskała cudownie wzrok. W końcu Walenty został skazany na śmierć przez cesarza Klaudiusza II, a wyrok wykonano 14 lutego. Kościół katolicki przyjął Walentego za męczennika i ogłosił go świętym. Od czwartego wieku, 14 lutego zaczęto celebrować jako dzień świętego Walentego ku czci miłości i małżeństwu. Święty Walenty współcześnie jest traktowany jako patron zakochanych, medyków jak również chorych psychicznie i cierpiących na epilepsję.

Jak wypada celebrować Walentynki?

Walentynki to niepowtarzalny czas, kiedy wszyscy pragną ujawniać swój sentyment względem swoich ukochanych. W tym dniu chętnie wymieniamy się podarkami, kartkami okolicznościowymi i kwiatami.Popularne są romantyczne kolacje. Na Walentynki zazwyczaj przekazuje się prezenty takie jak czerwone róże, czekoladki, wyroby jubilerskie, bilety na koncert lub do kina, jak również ręcznie robione prezenty ewentualnie przedmioty osobiste. Istotne jest to, aby prezent był indywidualnie dobrany do osoby, która go dostaje i okazywał miłość. Wiele osób uważa Walentynki jak owoc merketingu , jednak dla wielu par to niezwykle znaczący dzień, w którym mogą wyrazić swoją miłość. W dodatku to też doskonała szansa do pokazywania uczuć nie wyłącznie swojemu partnerowi, ale również rodzinie i przyjaciołom. W niektórych krajach, takich jak Japonia czy Korea Południowa, to kobiety obdarowują swoich ukochanych podarunkami i kwiatami. U nas coraz większą powodzenie zyskuje Dzień Singla, który ma pokazywać, iż miłość można celebrować nie tylko w związku. Dzień Św. Walentego to także świętowanie wdzięczności za miłość, jaką otrzymuje się od bliskich i przyjaciół.