W naturze stale następują zmiany. Zimą możesz dojrzeć szczególnie ciekawe zjawiska pogodowe. Urocze malownicze widoki to efekt przemian, które zachodzą w naturze. Musimy jednak pamiętać, iż zimowe zjawiska pogodowe są jednakowo urokliwe, co groźne. Obserwując zimową przyrodę należy zachować rozwagę i ubrać się odpowiednio do surowych warunków. My zachęcamy jednak do zimowej wyprawy do lasu. Tu zima ujawnia swoje najpiękniejsze oblicze. Z tego artykułu dowiesz się, które zjawiska pogodowe możesz zaobserwować zimową porą.

Śnieg i zawieja

Śnieg to stale niezmiernie wyczekiwany znak. Śnieg występuje w formie kryształowych gwiazdek z zamarzniętej wody. Pod lupą taki śnieżny płatek jest przecudowna i kunsztowna. Płatki śniegu mogą wyglądać jak gwiazdki, słupki, igiełki lub zróżnicowane nieregularne płytki. W dużej ilości śnieg tworzy białą pokrywę, wówczas świat jest taki cichy i nieskazitelny. Czasem w zimą występuje się zawieja śnieżna. Takie zjawisko zachodzi wówczas kiedy wiatr przesuwa lekki śnieg leżący na ziemi. Natomiast jak są opady śniegu i dodatkowo wieje porywisty wiatr, w takim przypadku powstaje zamieć śnieżna. Jeśli opady śniegu są bardzo silne można mówić o śnieżycy, a gdy prócz tego pojawią się wyładowania atmosferyczne, to jest to burza śnieżna. W trakcie tych intensywnych zjawisk, lepiej spacer odwlec na później. Niemniej jednakże w ciągu łagodnej śnieżycy czy też niedługo po niej wskazane jest wybrać się na leśny spacer. Ośnieżone korony drzew wyglądają nadzwyczajnie. Na dodatek da się z łatwością zaobserwować tropy zwierząt i wsłuchiwać się w zimową ciszę.

Przymroziło

Gdy temperatura wskazuje poniżej zera pojawia się przymrozek. To zjawisko ma miejsce nie wyłącznie zimową porą, ale także po koniec jesieni i na wiosnę. Przymrozek łączy się z amplitudą, jaką wylicza się w oparciu o różnicę między temperaturą dzienną i nocną. Mimo pojawienia się minusowych temperatur w nocy temperatura minimalna powinna być dodatnia. To skutek trwającego wciąż ciepła w trakcie dnia oraz niewielkich zmian temperatur. W wypadku kiedy dobowa temperatura wskazuje liczbę ujemną, zjawisko należy określić mrozem. Niewielki, nawet kilkunastostopniowy mróz nie stanowi przeciwskazania do dłuższego spaceru. Powinno się pamiętać jednak o nałożeniu grubych rękawic i posmarowania twarzy kremem. Temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza stwarza już ekstremalne warunki, przed którymi z pewnością jednak należy się ochraniać. Na tak wielkim mrozie nie wolno nazbyt długo spędzać czasu, albowiem płuca i oskrzela nie mogą prawidłowo funkcjonować. Mroźne, suche powietrze, które gwałtownie i w ogromnej ilości dostaje się do środka uszkadza pęcherzyki płucne a także oskrzela. Wynikają z tego nieodwracalne uszkodzenia, jakie prowadzą do astmy. Nie mniej jednak w razie, gdy pojawia mróz mniejszy niż minus 15 stopni Celsjusza warto odbyć energiczny spacer. Podczas niskich temperatur pojawia się wiele innych spektakularnych zjawisk powiązanych z zamarzaniem pary wodnej, o tym dowiesz się z następnego rozdziału.

Kryształowe opady i osady

Obniżenie temperatur poniżej zera sprzyja tworzeniu się przepięknych zjawisk z parą wodną w roli głównej. Woda zamarza nie wyłącznie na powierzchni, lecz także w powietrzu. Wytworzone w ten sposób przepiękne formy zdobią widoki za oknem. Szron jest osadem, który wytworzył się ze zmrożonej pary wodnej. Jeżeli nawierzchnia osiągnie bardzo niską temperaturę, to następuje wówczas tzw. resublimacja, co oznacza bezpośrednie zamarznięcie wody. Szron często mylimy z z szadzią. Szadź tymczasem powstaje w momencie dotknięcia zimnej wody z nawierzchnią lub z utworzoną poprzednio szadzią. W wyniku np. wolnego spływania takiej zmieniającej stan skupienia wody powstaje masywna pokrywa szadzi uformowanej z kryształków lodowych. O ile kropelki wody rozpłyną się przed zupełnym zamarznięciem, to wtedy kształtuje się gołoledź. Kierowcy nazywają to zjawisko "szklanka", albowiem ulica pokryta gołoledzią jest gładka i niezwykle śliska. Mimo iż szron, szadź i gołoledź to zjawiska niebezpieczne, należałoby przespacerować się do lasu. Oklejone kryształkami lodu lub szadzią drzewa wyglądają czarodziejsko. Niestety taka ozdoba jest dla roślin bardzo ciężka, nazbyt ciężka, więc często następują złamania gałęzi lub konarów. Gruba powłoka szadzi dodatkowo obsypanej śniegiem buduje okiść. To gruba i bardzo ciężka warstwa zalegająca na drzewach i krzewach. Należy więc rozglądać się bacznie i omijać miejsca z widomymi obciążonymi konarami, aby nie doszło do wypadku. Z kolei nadzwyczaj urokliwym zjawiskiem jest pył diamentowy. To wyjątkowe zjawisko w naszych warunkach klimatycznych, lecz od czasu do czasu da się go zobaczyć. Temperatura musi wynosić kilkadziesiąt stopni mrozu. Dochodzi w takim przypadku do bezpośredniego zamarzania wody w powietrzu. Kształtujące się słupki lodowe spadają na ziemię błyszcząc w słońcu.