Parę dni temu zaczęło się świętowanie 26 rocznicy zaistnienia Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Z tej szczególnej okazji NASA przedstawiła zapierającą dech w piersiach, niesamowitą animację, stworzoną na bazie autentycznego zdjęcia, które zostało wykonane przez teleskop przed kilkoma dniami.

Na filmie przedstawiono zjawiskową Mgławicę Bańka, jakiej bardziej znana nazwa to NGC 7635. Obiekt oddziałuje na ludzką wyobraźnię.  Jest położony aż 7 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. To ciało niebieskie odkrył w 1787 roku William Herschel. Leży ona w konstelacji Kasjopei, jaka znajduje się w obrębie Drogi Mlecznej, to znaczy naszej galaktyki.

Mgławica Bańka jest wydmuchiwana przez niezwykle masywną gwiazdę centralną, która waży 40 razy więcej niż słońce i jest gwiazdą Wolfa-Rayeta. Z racji ogromnych rozmiarów do niedawana mogliśmy oglądać tylko małe fragmenty mgławicy, jednak za sprawą stworzonej animacji możemy na jednym zdjęciu dojrzeć cały obiekt.

Rozmiar, który zajmuje ten obiekt, wynosi ok. 7 lat świetlnych. Mgławica zaistniała w wyniku intensywnego wypływu gwiezdnego wiatru z gwiazdy SAO 20575. To właśnie on odpowiedzialny jest za wypychanie materii międzygwiezdnej na zewnątrz i utworzenie tej niezwykle malowniczej bańki. Ekspansja gazu jest stale powstrzymywana przez zewnętrzny molekularny obłok, wzbudzany przez promieniowanie gwiazdy macierzystej. Opisywany obłok mieni się różnymi barwami, co jest rezultatem oddziaływania ultrafioletowego promieniowania gwiazdy. Podług przewidywań naukowców za 10-20 milionów lat gwiazda stanie się supernową.