Dla wielu z nas minione lata były raczej dotkliwe. Lecz okazało się, że Polacy są jednak dalekowzrocznym i operatywnym narodem. Otóż chwiejność na rynku gospodarczym, niekorzystne oferty lokat bankowych oraz racjonalne myślenie o ochronieniu się się na czas przyszły doprowadziły, że w branży budowlanej nastąpił następny boom. Budowa nowego domu okazała się nie tylko potrzebą poprawienia warunków bytowych, lecz również potrzebną i lukratywną inwestycją.

Dzisiaj mnogość inwestycji zainicjowanych w ostatnich dwóch latach, jest obecnie w fazie finalnego wykańczania. Niektórzy myślą już o komplecie dokumentów, które trzeba pokazać w urzędzie w sprawie odbioru budynku. Okazuje się, że w procedurze odbioru domu uwzględnia się również wymiar bezpieczeństwa użytkowania schodów, w szczególności, gdy mamy do czynienia z tzw. przestrzenią otwartą. Polskie prawo budowlane oraz właściwe przepisy unijne określają zasadność umocowania balustrady w przypadku, gdy bieg schodów o wysokości więcej niż 0,5 metra nie jest obudowany z obu stron ścianą. Warunek zabezpieczenia przestrzeni balustradą stosuje się również w przypadku antresoli, balkonów, loggi jak również tarasów.

W dzisiejszych czasach branża architektury wnętrz jest naprawdę aktywna i dynamiczna, że udaje się z powodzeniem dostosować estetyka schodów i balustrady do preferencji każdego inwestora. Z całą pewnością ani minimalizm w aranżacji wnętrz, ani żadne inne podejście do stylu wykończenia domu nie koliduje z możliwościami zamontowania ciekawej wizualnie i wygodnej balustrady. W nowoczesnych projektach dominują przede wszystkim elementy wykonane ze szkła oraz stali nierdzewnej. Nawet w przypadku nawiązania do estetyki skandynawskiej, czy nawet rustykalnej pojawiają się detale balustrady z nierdzewki.

Ażeby jednak nasza balustrada spełniała nie tylko funkcję ochronną, ale też była gustownym elementem podkreślającym charakter wnętrza należy wybrać pewne i porządne materiały. Poręcz wykonana ze stali nierdzewnej lub drewna dębowego będzie służyła na lata. Wybierając także profile do mocowania balustrady, czy elementy mocujące słupki powinno się zwrócić uwagę na to, czy są one wykonane z wysokogatunkowej stali nierdzewnej. Wówczas będziemy mieli pewność, że balustrada będzie nie tylko niezniszczalna, ale także wyjątkowo bezpieczna w użytkowaniu. Aktualnie na rynku dostępnych jest niemało rozwiązań dotyczących designu i montażu balustrady. Można wybrać samą poręcz instalowaną do ściany, bądź lubteż kompletny system, który obejmuje wszelkie niezbędne składniki balustrady. Kupno kompletnego, gotowego systemu montażu balustrady jest możliwością perfekcyjną pod względem finansowym. Cena za metr bieżący takiej balustrady wypada niezwyczajnie atrakcyjnie. Ten aspekt jest szczególnie ważny, kiedy wykańczanie nowego domu wysysa resztki z budżetu. Wskazane jest w takim razie poszukać takiej oferty na rynku, która zaproponuje właśnie rozwiązania do systemowego montażu balustrad. Jednym z ciekawszych pod tym względem miejsc w w intrnecie, gdzie prezentowany jest rozległy wybór balustrad i elementów systemu montowania poręczy jest balustradykozubek.pl Wszelkie dostępne tam akcesoria montażowe, jak również kompletne zestawy montowania balustrad są wykonane z budulców najwyższej jakości oraz spełniają standardy bezpieczeństwa. Mogą w związku z tym być z powodzeniem stosowane nie tylko w domach mieszkalnych, ale nawet w pomieszczeniach użyteczności publicznej. Wskazane jest w związku z tym rozważyć nad tymi rozwiązaniami zabezpieczania schodów balustradą, bo otwierają przed nami możliwości swobodnej, dobranej do naszego gustu i budżetu aranżacji naszego wnętrza.