Decydując się na małego zwierzaka musimy zdać sobie sprawę z tego, jak dużo obowiązków się z tym łączy. Mimo tego wielu ludzi posiada w domu małego kotka lub psa. Spędzanie czasu ze zwierzęcym przyjacielem może być bardzo udane. Gdy już decydujemy się na kota musimy zwrócić uwagę na przybory, które będą mu potrzebne.

Wśród nich z całą pewnością znajdzie się kuweta dla kota. Są to najczęściej kwadratowe lub prostokątne pojemniki, w których nasz pupil może się załatwiać. Obecnie na rynku znaleźć można wiele rodzajów kuwet, dlatego warto dowiedzieć się, które z nich są najbardziej popularne, a które najwygodniejsze dla kociego właściciela. 

Rodzaje kuwet

Najbardziej popularne oraz powszechne są kuwety dla kota otwarte. Składają się one z tylko z jednego elementu. Wybierając kuwetę otwartą musimy dopasować ją do wielkości kota. Gdy kuweta będzie za mała, kot będzie wysypywał z niej żwirek, co może przysporzyć wielu problemów właścicielowi. Warto także decydować się na dość wysoką kuwetę, z zawijanymi do wewnątrz bokami. Wówczas możemy mieć pewność, ze żwirek nie będzie tak często wysypywał się z kuwety.

Gdy jednak kotek ma skłonności do częstego wysypywania żwirku, to warto zdecydować się na kuwetę zamkniętą. Kuweta dla kota z pełnym daszkiem lub też półodkrytym jest bardzo funkcjonalna, ponieważ możliwość wypadania żwirku jest już niemalże niemożliwa. Kotek może wchodzić do takiej kuwety przez specjalnie wmontowane drzwi. Kolejną zaletą jest zapach. Kuweta taka zatrzymuje nieprzyjemny zapach wewnątrz, może on być także niwelowany specjalnymi wkładami zapachowymi. Kolejnym rodzajem są już bardziej nowoczesne kuwety z podwójnym dnem. Składają się one z dwóch części. Pierwsza z nich jest tzw. sitem , przez które przedostają się wszelkie nieczystości. Druga część tej kuwety jest wymienna i to właśnie na nią przedostają się nieczystości z części pierwszej. Wystarczy ją oczyścić. Jest to bardzo ekonomiczne, ponieważ niepotrzebny jest już żwirek.

Najnowszym modelem kuwety dla kota są te samoczyszczące. Ten rodzaj kuwety jest najbardziej użyteczny oraz higieniczny. Jest on bardzo przydatny szczególnie, gdy domowników często nie ma w domu. Kuweta ta posiada zamontowane specjalne gąbeczki oraz czujnik ruchu. Po wizycie kota, czujniki automatycznie włączają się i jednocześnie uruchamiają czyszczące gąbeczki, które przenoszą nieczystości do specjalnego pojemnika. Po przyjściu do domu wystarczy oczyścić pojemnik, a kotek zawsze ma czystą kuwetę.

Jak dopasować odpowiednią kuwetę dla kota i jego potrzeb

Dla najmniejszych kotków, do dwunastego tygodnia życia należy wybierać niskie i najprostsze kuwety. To na nich zwierzak nauczy się z nich korzystać, nie powinny być więc skomplikowane. Kuweta dla kota od dwunastego tygodnia życia może być nieco większa oraz wyższa, a nawet zakryta. Dorosłe koty mogą korzystać już z każdego rodzaju kuwety. Gdy są już nauczone korzystania z podstawowego modelu kuwety, to z cała pewnością opanują trudniejsze i nowocześniejsze modele. Będzie to korzystne i dla właściciela i wygodne dla samego kota.