Projektowanie wnętrz nie jest wcale takie proste jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Wiedzą to szczególnie te osoby, które podjęły się samemu tego zadania. O ile dobór kolorystyki czy dekoracji to najmniejszy problem, to w przypadku zaaranżowania ergonomicznej przestrzeni albo rozwiązania niektórych problemów technicznych nie jest już tak łatwo.

Dla kogo architekt wnętrz?

Architekt wnętrz to osoba z wyższym wykształceniem, która posiada ogromną wiedzę w zakresie projektowania wnętrz i z reguły świadczy kompleksowe usługi projektowe. Jeśli więc mamy w planach projekt pomieszczeń  w nowo wybudowanym domu czy mieszkaniu lub po prostu przymierzamy się do przeprowadzenia generalnego remontu, to na pewno warto skorzystać z usług specjalisty. Fachowe porady z pewnością pozwolą zaoszczędzić sporo nerwów i pieniędzy, pozwalając przy tym uniknąć błędów projektowych, które bardzo często wynikają po prostu z naszej niewiedzy.

Czego oczekiwać?

Architekt wnętrz zaprojektuje dla nas rozkład pomieszczeń oraz ich aranżację. Oczywiście zanim to zrobi, przeprowadzi z nami wiele rozmów, które pozwolą mu określić nasze oczekiwania i gusta. Nie musimy się martwić, że  wystrój naszego lokum będzie przysłowiowym „kotem w worku”.  Profesjonalni architekci przedstawią nam fotorealistyczne wizualizacje 3D, dzięki którym zobaczymy jak będzie wyglądał efekt finalny. Wizualizacje wnętrz pozwolą nam również sprawdzić jak będzie  doświetlona przestrzeń naszego salonu albo sypialnia w porze wieczornej i nocnej.  Architekt wnętrz zajmie się również sporządzeniem całkowitej dokumentacji technicznej. Możemy mieć pewność, że będziemy mieli prawidłowo rozplanowane instalacje elektryczne, wodne i kanalizacyjne. Dokumentacja techniczna w znacznym stopniu ułatwi prace budowlane wynajętej ekipie.  Jeśli zamówimy usługę z nadzorem, architekt wnętrz dopilnuje za nas prawidłowości wykonywanych prac.

Ile kosztuje zatrudnienie architekta wnętrz?

Tutaj nie ma jasnej odpowiedzi.  Biorąc pod uwagę sporą konkurencję na rynku zakres cen jest naprawdę przeróżny. Podczas wyceny architekt wnętrz bierze pod uwagę kilka czynników.  Po pierwsze jest to zależne od wielkości projektowanej powierzchni. Im więcej metrów mamy do zaprojektowania tym cena będzie niższa.  Nie musimy się decydować na projekt całego mieszkania czy domu. Możemy zlecić zaprojektowanie na przykład kuchni, łazienki albo salonu. Kolejny element wpływający na cenę projektu to ilość wizualizacji 3D, które będziemy chcieli zobaczyć. Im więcej zamówimy wariantów, tym cena będzie wyższa.  Stawka za projekt również wzrośnie  w momencie gdy zdecydujemy się na nadzór autorski architekta.  Możemy być jednak pewni, że wszystkie prace będą przeprowadzane zgodnie z harmonogramem.

Gdzie szukać architekta?

Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie profesjonalisty z polecenia. Oczywiście nie zawsze mamy taką możliwość. Wtedy pozostaje nam Internet.  Przed dokonaniem wyboru poszukajmy opinii  i wybierzmy sprawdzoną pracownię.  Najważniejsze jest podpisanie umowy w której będzie zawarty zakres prac spoczywających na architekcie.  Czy warto zatrudnić specjalistę? W większości przypadków zdecydowanie tak. Architekt wnętrz przyda się szczególnie  osobom, które nie mają większego doświadczenia w projektowaniu wnętrz.  Usługa projektowa  to także spora oszczędność czasu. Będziemy również mieli zaplanowany budżet i fachową pomoc techniczną.