Pracodawca nie jest w stanie kontrolować pracowników przez cały czas, ale może mieć na uwadze używane przez nich wyposażenie, na przykład urządzenia mobilne. To możliwe za pomocą nowoczesnej technologii MDM, czyli Mobile Device Management, która dostępna jest również w Polsce.
Oprogramowanie Mobile Device Management, czyli inaczej MDM zostało opracowane w celu zdalnego zarządzania urządzeniami mobilnymi, na przykład tabletami czy smartfonami. Jest ono obecnie często wykorzystywane w biznesie, ponieważ umożliwia ono pracodawcy kontrolę nad urządzeniami przekazanymi pracownikom. Za sprawą MDM można uzyskać kontrolę nad różnymi modelami z wszystkimi systemami operacyjnymi.
Czy kontrola urządzeń pracowników jest etyczna?
To często pojawiające się pytanie w kontekście MDM, ponieważ wówczas pracodawca może mieć wgląd w to, co pracownik robi na swoim smartfonie, a także może go zlokalizować. Technologia ta wzbudza wobec tego gorące dyskusje, niemniej jednak pod kątem prawnym jest ona legalna w użytkowaniu, ponieważ jest ona formą zarządzania wyposażeniem przekazanym pracownikom.
Funkcje oprogramowania MDM:
- zdalna konfiguracja urządzeń mobilnych
- zarządzanie aplikacjami instalowanymi na urządzeniach
- gromadzenie i przechowywanie danych dotyczących smartfonów i tabletów
- tworzenie kopii zapasowych danych
- ochrona dostępu do ważnych danych firmowych
- lokalizacja urządzeń mobilnych
- zdalne wsparcie przez przejęcie kontroli nad urządzeniem
- tworzenie polityk bezpieczeństwa dotyczących urządzeń mobilnych
Są to tylko wybrane funkcje udostępniane przez Mobile Device Management, ponieważ mogą być one także dostosowywane w zależności od potrzeb klienta, aby możliwe było uzyskanie kompleksowego wsparcia w zarządzaniu wszystkimi urządzeniami mobilnymi znajdującymi się w rękach pracowników.
Jak można skorzystać z MDM?
Oprogramowanie Mobile Device Management jest obecnie oferowane przez wiele firm zajmujących się dostarczaniem takich rozwiązań. Obecnie usługa tego rodzaju oferowana jest również przez T-Mobile.