Jednostki służby zdrowia stale szukają sposobów na zmniejszenie kosztów i zwiększenie efektywności. Z tej przyczyny wiele z nich rozpoczęło projekty ponownego wykorzystania sprzętów, które pozwalają im na serwisowanie urządzeń medycznych przy użyciu używanych części w miejsce nowych. Jeśli pracujesz z urządzeniami medycznymi, prawdopodobnie wiesz, że mogą one być drogie. Przeciętny koszt pojedynczego egzemplarza sprzętu diagnostycznego to kilkaset tysięcy zł. Nawet drobne naprawy tych maszyn mogą kosztować każdorazowo kilkadziesiąt tysięcy zł.

Z tego powodu dużo szpitali oraz przychodni zaczęło poszukiwać pracowników, firm oraz instytucji które zdołają wesprzeć we wdrożeniu procedur zagospodarowania sprzętu medycznego z drugiej ręki. Z uwagi na to na rynku pojawiły się pierwsze firmy zajmujące się fachowym obrotem częściami zamiennymi do sprzętu medycznego. Zdobywają sprzęt z drugiej ręki albo części zamienne, rozbierają go na podzespoły, weryfikują je, konserwują a także zabezpieczają do dalszej eksploatacji. Części sprzętu medycznego nie niszczą się w równym tempie wskutek tego w używanym tomografie, rezonansie albo innym sprzęcie do medycznego obrazowania cyfrowego większość podzespołów może być w doskonałym stanie i po fachowym przetestowaniu może bezpiecznie posłużyć w serwisowaniu innego sprzętu.

Zapotrzebowanie rynku medycznego na używane części do urządzeń obrazowania cyfrowego.

Sprzęt do obrazowania cyfrowego to cały czas wzrastająca część rynku. Jednak wraz z rozwojem i rozrostem rynku, istnieją pewne komponenty stosowane w takim sprzęcie, które stają się coraz trudniejsze do znalezienia. W wyniku tego, ludzie poszukują używanych komponentów, by upewnić się, że mogą dotrzymać kroku zapotrzebowaniu. To zbudowało rynek używanych części do aparatury do cyfrowego obrazowania medycznego. Używane komponenty komputerowe dla cyfrowego sprzętu obrazowania są nieraz w należytym stanie i są wycenione na ułamek ceny nowych części. Są one również bezproblemowe w instalacji i nieraz mogą być odnawiane lub serwisowane bez żadnych kłopotów. Oznacza to, że istnieje rosnące zapotrzebowanie na używane części do sprzętów medycznych, co znamionuje, że pojawiło się także coraz większe zapotrzebowanie na firmy, które zdołają fachowo te komponenty zdobywać.

Tomograf, rezonans, rentgen, endoskopy, ultrasonografy - czy każde urządzenie można naprawić?

Mnóstwo urządzeń do obrazowania diagnostycznego jest zaplanowanych jako modułowe, umożliwiając wymianę komponentów w razie potrzeby, a w poniektórych przypadkach również reperację modułów. To samo dotyczy endoskopów i rezonansów magnetycznych, które konstruowane są, żeby przetrwać lata. Powinny być niemniej jednak systematycznie serwisowane w celu umożliwienia prawidłowego działania. Sprzęt jest planowany tak, aby wymiana poszczególnych modułów nie oddziaływała na funkcjonowanie pozostałych części. Posiadając wobec tego dostęp do przetestowanych, chociażby używanych części wymiennych zdołamy utrzymać urządzenie funkcjonującym i gotowym do działania przez wiele lat.