Pułapki są oczywiście mniejsze lub większe oraz takie, których skutki są różne. W sieci możemy być narażeni nie tylko na wirusy, programy szpiegowskie i trojany, ale również na naciągaczy. Ponadto innego rodzaju pułapki czyhają na dzieci, innego rodzaju na dorosłych, choć bywają podobne.
W ciągu ostatnich lat komputer i sieć stały się codziennością i czymś niezbędnym. Ogromna część z nas dokonuje już wszelkich opłat bez chodzenia do banku lub na pocztę. Również spora grupa klientów korzysta ze sklepów internetowych, no i ci są czasem rozczarowani tego typu transakcjami. Mimo to grupa zainteresowanych robieniem zakupów przez internet rośnie.
Na przykład pożyczka przez internet
Podobnie przez internet z łatwością już załatwimy niewielką pożyczkę i to nawet w ciągu kilkunastu minut. I tu pierwsze ostrzeżenie - jeśli decydujemy się na zaciągnięcie pożyczki przez internet, to na początku sprawdźmy, czy firma jest już znana, czy znajduje się w rankingach. Jeśli nie jest znana to warto jest sprawdzić, czy jest zarejestrowana, ponieważ pozabankową firmę pożyczkową wcale nie jest tak łatwo zarejestrować od marca 2016 roku.
Jeśli już zdecydowaliśmy się na konkretną firmę pożyczkową to dokładnie przeczytajmy ofertę znajdującą się na jej stronie internetowej, zwłaszcza regulamin, by na przykład nie wrobić się w jakieś niepotrzebne ubezpieczenie.
Portale społecznościowe
Portale społecznościowe nadają (niestety) coraz większej grupie osób sens życia. Coraz więcej osób się od takich portali uzależnia, bardzo często nie zdając sobie sprawy jak zagrożona jest ich prywatność, choćby poprzez wykorzystanie, proponowanej również przez przeglądarki, opcji zapamiętywania hasła.
To jeden z podstawowych błędów narażających użytkownika na inwigilację i pozornie ułatwiający życie. W efekcie może ten błąd życie użytkownikowi utrudnić.
Jakie jest zatem wyjście?
Przede wszystkim nie klikać na wyskakujące okienka, chociaż wyskakujące okienka możemy wyeliminować wchodząc w komputerową aplikację "Ustawienia". Natomiast niezwykle ważne okazuje się odpowiednie wygenerowanie hasła i to w taki sposób by przez samego użytkownika było trudne do zapamiętania.
Tu najwygodniejsze będzie skorzystanie z generatora haseł online, gdzie hasło jest generowane losowe przez zaznaczeniu odpowiednich opcji w programie, na przykład decydujących o rodzaju znaków albo ich ilości. Ponadto warto jest mieć swoje hasła zanotowane ręcznie w notesie niż przetrzymywać je na komputerowym dysku. Nie ma bowiem stuprocentowych zabezpieczeń dysku przed hakerami.