Rok 2016 to kolejny gigantyczny krok naprzód dla Artificial Intelligence, czyli sztucznej inteligencji, dlatego że należąca do Google firma Deep Mind opracowała machinę, jakiej pierwszy raz w historii udało się pokonać człowieka w niezwykle skomplikowaną, starochińską grę planszową Go. Okazuje się jednak, że to nie wszystko, gdyż IBM zaprojektowało zupełnie nową technologię, dzięki której komputery mogą zrobić jeszcze większy postęp oraz wykonywać pracę znacznie szybciej niż dotychczas.

Inżynierowie IBM zaprojektowali wyjątkowe chipy scalające procesor z niesłychanie szybką pamięcią resistive RAM (RRAM). Chipy te zostały nazwane rezystywnymi jednostkami obliczeniowymi, po angielsku resistive processing units (RPU). Pozwalają one na tworzenie systemów, które mogą w faktycznie błyskawiczny sposób pobrać informacje ze swych zasobów danych i jednakowo szybko je przetworzyć. W związku z tym sieci neuronowe będą w stanie uczyć się aż 30 tysięcy razy prędzej niż dzieje się to obecnie - aż z trudem można sobie wyobrazić taką szybkość i to, jak wiele innowacyjna technika może odmienić. Układy, w których wykorzystane będą rezystywne jednostki obliczeniowe będą mogły nie tylko tłumaczyć wszelkie światowe języki, ale również rozpoznawać naturalny język. Co więcej, jeden maleńki chip wystarczy, by sztuczna inteligencja szybko nauczyła się nowiutkich sztuczek i to bez niezbędności wykorzystania potężnego superkomputera.

Niestety póki co odkrycie to pozostaje jedynie na papierze, zaś inżynierowie opracowują sposoby konstruowania takiego rodzaju systemów. Dowiodą oni, że współczesna technika umożliwia wprowadzenie w życie tego współczesnego rozwiązania, dlatego zostaje tylko oczekiwać.