Ostatnio Polacy chętniej zostają w kraju na czas wakacji. Okazuje się, iż nurt na częste wyjazdy zagraniczne aktualnie się okroił. Z zdecydowanie to nie jedynie następstwo ograniczeń związanych z minioną pandemią, lecz również pogarszającą się sytuacją gospodarczą. Niemniej jednak wczasy w Polsce nie dla wszystkich są koniecznością, niektórzy doceniają krajoznawcze walory naszego kraju i chętnie po nim podróżują. Co w związku z tym inspiruje nas do spędzenia wakacji w naszym kraju? Jakie są minusy urlopu w Polsce? Może okazać się, że wnioski optymistycznie nas zdziwią.

Różnorodny krajobraz w Polsce

Jedną z kluczowych zalet położenia geograficznego naszego kraju jest wielorakość krajobrazów. Możemy przecież wypoczywać w górach, jak i nad morzem. Posiadamy piękne obszary z dolinami i wyżynami. Ponadto dla miłośników wód śródlądowych jest przeogromna liczba pięknych pojezierzy, meandrów rzeczek i pozostałych akwenów wodnych. W Polsce mamy wiele parków krajobrazowych, rezerwatów i nietkniętych terenów zielonych. Nikt nie może skarżyć się na monotonię krajobrazu. Można u nas znaleźć zarówno doskonałe miejsce do długich pieszych włóczęg, wspinaczki, jak i cudowne plaże do wylegiwania się na złotym piasku.Kolejnym atutem turystycznym w Polsce jest szansa poznawania wielu kultur ludowych. Bezsprzeczny powab górali, gościnność Kaszubów, bądź też interesująca tajemniczość Warmii i Mazur. Każdy region Polski połączony jest z jakąś niebywałą przeszłością. W dodatku warto zawsze spróbować kuchni regionalnej. Występują takie miejsca, które słyną z bogactwa różnych unikalnych dań wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. Województwo Lubelskie a także Podkarpacie na przykładowo posiadają ponad 240 potraw regionalnych.

Atrakcje w zasięgu ręki

Wskazane jest napomknąć, iż wyjazd do najbardziej oddalonego zakątka Polski nie zajmie więcej niż 12 godzin spokojnej jazdy samochodem. Można się spakować i wybrać się w ustaloną trasę, a po drodze w dodatku zwiedzać piękne, historyczne zakątki. Dla wielu to również doskonała możliwość, ażeby zobaczyć rodzinę, która zamieszkuje na drugim końcu Polski. W miejsce samochodu można także skorzystać z linii lotniczych. Sieć lotnisk jest współcześnie na tyle rozwinięta, iż bez trudności można znaleźć połączenie między większymi miastami. Jest to alternatywa względnie droższa, lecz bez wątpliwości poważnie oszczędza czas podróży. Dla Polaków nadal, wbrew inflacji, wakacje najtańsze są w kraju. Ceny walut są wysokie, więc podróż do dalekich krajów mocno nadszarpuje budżet. Ponadto wypada pamiętać, że spędzając wakacje w Polsce bez trudu wiesz, jak postarać się w niezbędne towary w sklepach, w jaki sposób szybko skorzystać z koniecznej pomocy medycznej, lub znaleźć jakąkolwiek pomoc. Brak ograniczeń językowych w dużej mierze upraszcza podróżowanie i rozmowę z lokalną społecznością. Nie zdziwią cię odmienne przepisy bądź nieznane obyczaje.W całym kraju wiążą nas jednakowe regulacje prawne, przepisy drogowe, bądź zasady korzystania z urzędów. Nie ma wymogu jakichkolwiek dodatkowych formalności, wiz, paszportów i pozwoleń.

Czy są jakiekolwiek negatywne strony urlopu w Polsce?

Oponenci krajowych wakacji na ogół pokazują na dwie uciążliwe wedle nich sprawy. Jedną z nich jest nasz polski niestabilny klimat. Bywa, iż kiedy organizujemy urlop znacznie wcześniej, nie posiadamy możliwości skorzystania z zapowiedzi pogody i trafiamy na deszcz albo zimno. Nasz krajowy klimat jest dosyć kapryśny i w okresie lata pojawiają się dni, kiedy nieustannie pada. Ale warto zwrócić uwagę również na to, że temperatury nieraz dosięgają ponad trzydzieści stopni Celsjusza. Taka pogodowa ruletka jest cechą wynikającą z naszego położenia geograficznego. Jeżeli spojrzy się na to, niczym na dar natury, która wręcza nam aż 6 pór roku, to warto docenić tą rozmaitość. W deszczową aurę też można wypoczywać. W polskich kurortach znajdują się kryte pływalnie, można zwiedzać muzea i pozostałe ośrodki kultury, których akurat w naszym kraju nie brakuje. Drugim argumentem przeciwko wakacjom w Polsce jest zły stan dróg. Podobno uniemożliwiają one wygodną podróż. Należy jednakże uświadomić sobie, iż stwierdzenie to staje się nieaktualne. Stan dróg i autostrad na połowę 2022 r. gwarantuje przejechanie niemalże całego kraju. Istnieje jeszcze parę małych odcinków w realizacji, lecz posiadają one komfortowe objazdy. Można więc bez trudności podróżować po nowej nawierzchni. Warto także nadmienić, że dla niektórych brak dostępu do cywilizacji, odludzie i spokój jest ogromnym plusem wczasów.

Istnieją takie regiony na np. w północnowschodnim rejonie, gdzie warto zaszyć się z dala od hałasu ulicznego. Urlop w Polsce z na pewno będą udane, jeśli zaplanujemy je ściśle z naszymi oczekiwaniami i preferencjami. Bogactwo krajobrazów, możność skorzystania z rozmaitych niespodzianek z pewnością może zadowolić każdego wymagającego turysty.