Londyn uznawany jest za jedno z najbardziej interesujących miast europejskich. Znajduje się tutaj wszak tak mnogość przyciągających miejsc, że z niewątpliwie żaden podróżnik nie zdoła się nudzić. Ciekawą architekturę uwydatniają bowiem zabytki i inne obiekty, które nadzwyczaj przemożnie odzwierciedlają historię Wielkiej Brytanii i jej monarchistyczny system polityczny. Rzeczywiście atrakcyjność londyńskiej cennej architektury określają te walory, jakie są połączone z arystokratycznym przekrojem społeczności. Dla większości angielski styl kojarzy się z wytwornością, dostojeństwem, smakiem i dostojnym wizerunkiem. Ale, kiedy skorzysta się z pomocy dobrego lokalnego przewodnika, okazuje się, iż Londyn oferuje o wiele bardziej różnorodne atrakcje.

Z bezspornie najwygodniej będzie skorzystać z gotowych propozycji wypraw fakultatywnych po Londynie. Żaden londyński przewodnik nie może przeoczyć najbardziej charakterystycznego zakątka Wielkiej Brytanii, to znaczy Pałac Buckingham, zwłaszcza w momencie zmiany warty. W pałacu przebywa królowa i jej najbliższa rodzina. Nieraz, w szczególności, jeżeli zdecydujemy się na lokalnego przewodnika, który dobrze orientuje się w zwyczajach Royal Family, można zobaczyć kogoś ważnego, albo przynajmniej posłuchać jakiś bardzo intrygujących pałacowych plotek.

Podobnie ważnym miejscem jest zespół budynków, w skład którego wchodzą popularna wieża zegarowa Big Ben oraz Pałac Westminsterski. Pałac Westminsterski jest siedzibą brytyjskiej Izby Gmin, Izby Lordów i innych urzędów i można zwiedzić razem z przewodnikiem. Znajdująca się w sąsiedztwie neogotycka wieża z 1834 roku ma wysokość 96,3 metrów, a jej tarcze posiadają średnicę 7 metrów. Następnym historycznym zabytkiem, do którego zapewne zawiedzie nas przewodnik jest Opactwo Westminsterskie. To wielowiekowa najistotniejsza katedra Wielkiej Brytanii, w której od 1066 r. mają miejsce wszelkie koronacje angielskich włodarzy i inne ważne królewskie uroczystości.

Budynek Tower of London słynny jest zasadniczo z tego, iż przez wieki stanowił więzienie. Z trudem było komukolwiek się z niego wydostać, dlatego że jedyne dostęp znajdowało się nad Tamizą, dostać do środka można było jedynie łódką. Współcześnie niezwykłą atrakcję stanowi zlokalizowana w tym miejscu wystawa Klejnotów Królewskich. Przewodnik poprowadzi nas bezsprzecznie przez wiktoriański zwodzony most Tower Bridge, który stanowi następną pociągającą londyńską atrakcję turystyczną.

Na miłośników sztuki nowoczesnej czeka słynne muzeum Tate Modern, które prezentuje eksponaty od 1900 roku. Kolejną atrakcją jest taras widokowy znajdujący się na 10 piętrze budynku, z którego rozpościera się piękna panorama miasta. Jeżeli pragnąłbyś zobaczyć Londyn z lotu ptaka, jednakże z zupełnie innej perspektywy możesz wybrać się do Sky Garden. Stąd ujrzysz przecudowny widok na na Tower Bridge, The Shard oraz Tamizę. Jednakże kultowe londyńskie Golden Eye nie ma sobie równych, ponieważ stanowi najwyższe na świecie podparte koło obserwacyjne o wysokości 135m. Można wejść w jedną z 32 przeszklonych kapsuł i słuchając wirtualnego przewodnika podziwiać zmieniającą się panoramą miasta.

Niecodziennych ekscesów bez wątpienia dostarczy przechadzka po londyńskich targowiskach. Nietuzinkowy klimat Borough Market, najstarszego targu spożywczego w Londynie jest wyjątkowy w swoim rodzaju. Legendarny Portobello Road Market to bazar w stylu vintige. Znajduje się w tym miejscu całe mrowie oldschoolowych knajpek, stoisk, kramów i pawilonów. Całkowicie odmienną atrakcję stanowi londyńskie Chinetown - tu można spróbować i kupić najdziwniejsze i najbardziej egzotyczne smakołyki na świecie.

Londyn więc skrywa mnogość zagadek. Warto tym samym przyzwoicie przygotować się do zwiedzania miasta. Istotne jest, by popytać o właściwego przewodnika, który zademonstruje nie wyłącznie te najbardziej słynne atrakcje turystyczne, ale także poprowadzi w inne, klimatyczne i charakterystyczne londyńskie zakątki.