Podwalina filatelistyki to zbieranie, odkrywanie, gromadzenie. To, co kolekcjonuje filatelista, charakteryzuje się nazwą walorów filatelistycznych. Z jakiej przyczyny walor? Z tej przyczyny, że każdy element zbioru ma dla jego właściciela określoną wartość.

Arsenał walorów filatelistycznych jest wyjątkowo różnorodna. Z poniektórymi spotkać można się niemal każdego dnia. Będą to tak typowe walory, jak listy, znaczki lub stemple pocztowe. Wiele z tych walorów znaleźć można nieomal w każdym zbiorze, poniektóre – tylko w tych w największym stopniu sprofilowanych kolekcjach. Walory te są różne również co do ceny: spotkać można i te, które są napradwę niedrogie, jakże i takie, za jakie trzeba zapłacić bogactwo.

Walory filatelistyczne dzielimy na walory pocztowe, półpocztowe jak również pozapocztowe.
Walory pocztowe są wydawane na mocy upełnomocnień pocztowych. Poświęcone są dla wewnętrznej bądź zewnętrznej służby pocztowej w związku z przekazywaniem listów. Są to zwłaszcza znaczki pocztowe, całostki (czyli karty oraz koperty pocztowe), stemple, naklejki polecenia.Walory półpocztowe to wytwory, jakie zostały wyprodukowane przez inne instytucje, lecz są stosowane w obrocie pocztowym za akceptacją władz pocztowych. Są to m. in. etykiety na loty specjalne, stemple pomocnicze, całostki z reprintami.
Walory pozapocztowe powstają w związku z działalnością poczty, jednak bez jej oficjalnego udziału. Mogą to być modele znaczków, próby poligraficzne jak również pamiątki wydawane przez instytucje filatelistyczne.
Aby walory filatelistyczne potwierdzić za pełnowartościowe, muszą one sprostać wielu wymaganiom. Nie mogą być zagięte ani pobrudzone. Wadliwy walor filatelistyczny nie ma faktycznie żadnej wartości.

Znaczącym wydawcą walorów filatelistycznych jest poczta, zaś wynika to w zasadzie z roli wykonywanych przez ten urząd. Niegdyś filateliści gromadzili możliwie wszystko, co było w jakikolwiek sposób związane z działalnością poczty jako instytucji która zajmuje się dostarczaniem przesyłek. Postępowanie to uległo tymczasem ostatnio metamorfozie, ze względu na to, że aktualnie zadania poczty są coraz bardziej rozmaite.