1 Na stronie znajdziesz...

...mnóstwo ciekawych artykułów na temat interesujących technologii, fajnych miejsc do odwiedzenia, odkryciach naukowych, a także liczne porady urodowe, odnośnie zdrowia. I wiele, wiele innych

2 Współpraca

Jesteśmy otwarci na nowe pomysły, więc jeśli jesteś właścicielem nowatorskiego biznesu, oferujesz ciekawe usługi albo masz wyjątkowe hobby i chciałbyś się podzielić z innymi - napisz, chętnie zamieścimy Twój artykuł.

3 Inne usługi

Nasza firma prowadzi także szeroko rozumiany marketing internetowy, więc jeśli chcesz aby Twoja firma/usługa/miejsce zaistniała w internecie skontaktuj się z nami: kontakt@koszykzdomenami.pl

Wartościowa biżuteria od setek lat jest związana z monarchią. Symbole władzy we wszystkich monarchiach mówić miały o blichtrze i bogactwie w państwie. Niemniej jednak to nie tylko fundamentalne insygnium monarchii są najbardziej kosztowne.

Władcy zawsze ubóstwiali przepych i otaczali się cenną biżuterią. Wyjątkowo monarchia brytyjska, która do dziś istnieje nagromadziła gigantyczne kolekcje drogocennych i wyjątkowych klejnotów. W ostatnich tygodniach dość obszernie mówi się o biżuterii brytyjskiej familii w kwestii spadku zmarłej ostatnimi czasy Elżbiety II. Bez liku kosztownych tiar, broszek, naszyjników to dziedzictwo, króre jest cedowane w rodzinie Windsorów od pokoleń. Są dodatkowo fenomenalne klejnoty nabywane nieformalnie przez monarchów, w tym właśnie przez wspomnianą królową Elżbietę II, która nie ukrywała się ze swoim zamiłowaniem do drogocennej biżuterii. Co więc z pewnością znajduje mieści się w skarbcu Royal Family? Jakie kosztowności stały się ulubionymi przez brytyjskich monarchów?

Wiadomo, że, zawartość skarbca królowej Elżbiety II była potężna. Monarchini niemało kosztownych egzemplarzy zdobywała na swój prywatny użytek. Uwielbiała broszki, w Skarbcu znajduje się potężny zbiór brylantowych, diamentowych broszek, które stały się niejako nieodłącznym elementem stroju królowej. Jej zapewne w największym stopniu słynną nieoficjalną biżuterią stanowił naszyjnik z pereł, zauważalny jest na licznych relacjach fotograficznych z mniej poważnych dyplomatycznych spotkań. Niemniej jednak zapewnenajwięcej emocji wzbudzały tiary. Są nimi klejnoty, jakie możemy oglądać jedynie podczas najistotniejszych królewskich spotkań. Tiary występują jako symbol wszystkich dystyngowanych i szlachetnych pań w rodzinie królewskiej. Sporo z tych najcenniejszych była własnością do królowej, na pewno zostaną w najbliższej rodzinie. Nie ma wątpliwości, iż tiary stanowią kosztowny element biżuterii, który był nadzwyczaj ochoczo pożyczany ze skarbca królowej przez inne damy. Wśród tych kosztownych klejnotów wspomnijmy tiarę Cartier Halo, sformowaną z 1000 diamentów, którą założyła Kate Middleton podzcas swojego ślubu z księciem Williamem. Przecudowna platynowana tiara z diamentami Diamond Bandeau utworzona w stylu Art Deco została wypożyczona Meghan Markle na jej ślub z księciem Harrym. Ukochaną natomiast tiarą Elżbiety II była tiara królowej Marii z Teck, toteż klejnot potocznie określany jest Tiarą dziewcząt z Wielkiej Brytanii i Irlandii. To bodajże najbardziej rozpoznawalna tiara, bowiem można ją zobaczyć na brytyjskich pieniądzach. Tiara Cambridge Lover's Knot ma też ciekawą historię, widywana była na wielu dystyngowanych głowach, w tym również księżnej Diany. Natomiast niepowtarzalna tiara Greville Emerald Kokoshnik okazjonalnie była demonstrowana, jednak jak pojawiła się na głowie każdy wpatrywał się w tiarę skonstruowaną ze szmaragdów. Birmańska rubinowa tiara została zakupiona przez Elżbietę II w latach 70-tych. Ta tiara pojawiała się nader często Tiara Cambridge Sapphire Parure została zakupiona w XIX w, stała się ukochaną biżuterią babki Elżbiety II- Marii, Tiarę skonstruowano z ogromnej liczby diamentów i szafirów, dzisiaj posiada status tiary nienoszonej. Także cudowna Tiara Boucheron Loop Królowej Marii, stworzona z 676 diamentów. Z kolei diadem stanowy Króla Jerzego IV może być jedynie zakładany przez królowe. od momentu jej stworzenia używały go dotychczas Wiktoria, Aleksandra, Maria i Elżbieta II.

Oczywiście podstawowymi klejnotami rodziny królewskiej są insygnia tytułowane klejnotami Wielkiej Brytanii. W dziejach monarchii to najstarszy i najbardziej cenny pełny zespół symboli koronacyjnych na ziemi. Podstawowym elementem jest korona św. Edwarda, wysadzana diamentami, rubinami i szafirami. Kompletny zespół królewskich symboli koronnych składa się z 23 578 kamieni szlachetnych, włącznie ze słynnym Cullinan o wadze 530 karatów osadzony w berle władcy. Na regaliach znalazły się także herby heraldyczne i godła państwowe Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Koronę św Edwarda zakłada się jedynie w czasie koronacji władcy, na innych znaczących uroczystościach używana jest już prosta korona zastępcza. Dla każdej małżonki króla od 1831 r sporządza się oddzielną koronę. Do zespołu królewskich klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii zalicza się także przedmiotów. Wśród nich są między innymi pierścienie, miecze, naczynia ceremonialne, instreumenty jak również pozostałe przedmioty powiązane z rozmaitymi wydarzeniami królewskimi. Bez mała wszystkie kosztowności Royal Family można codziennie podziwiać w królewskim Domu Klejnotów i twierdzy Tower.

5
lat na rynku
35k
odwiedzin rocznie
250
artykułów i fotografi
Forum
wkrótce