Kiedy dni stają się dłuższe, a słońce trochę przybliża się do Ziemi zaczyna się następny okres wegetatywny roślin.

Niewątpliwie ciepłe promienie słoneczne niezmiernie nas radują, jednakże na nieszczęście nie dla każdego jest to całkowicie lekki okres. Dla alergików razem z wczesnym początkiem wiosny zaczyna się ciężki i przykry okres pylenia. Nieżyt nosa, zapalenie spojówek, kaszel i świąd skóry to zasadnicze symptomy, z którymi muszą sprostać alergicy. Odpowiedzmy sobie zatem, co pyli wiosną i jak można sobie przynieść ulgę w walce z objawami uczulenia na pyłki?

Co pyli w czasie wiosny?

Pora na pylenie zaczyna się dosyć wcześnie, bo już w lutym. A kiedy zima przemija całkiem ciepło i wskazuje wysokie jak na tą porę roku temperatury, to pierwsze pyłki olszy i leszczyny ukazują się nawet pod koniec stycznia. Sam okres pylenia w znacznym stopniu się przedłuża i jest sporo bardziej nieznośny dla alergików. Marzec to miesiąc, w którym leszczyna i olcha właśnie pyli najbardziej intensywnie, te drzewa w bardzo wysokim stopniu uczulają i wywołują alergie. W tym czasie ujawniają się także pyłki pozostałych drzew: wierzby, brzozy, topoli i cisa. Uczuleniowcy zaczynają uskarżać się na łzawienie oczu, katar i suchy kaszel. W okresie nieco późniejszym silnie zaczynają pylić dąb i jesion, a momentem wyjątkowo ciężkim dla wielu osób alergicznych jest maj, gdy to pylą trawy i chwasty np. bylica. Z kolei późną wiosną pokazują się pyłki zbóż, które uczulają tak samo ostro, jak trawy.

Symptomy alergii na pyłki

Pyłki roślin są określane jako alergeny wziewne, albowiem trafiają do naszego układu poprzez drogi oddechowe - poprzez nos i usta. Zasadnicze objawy powiązane są z uwalnianiem histaminy i odpowiedzią ciała. pośród konkretnych objawów wskazuje się:
- kichanie połączone z wodnistą wydzieliną, tak zwany katar sienny. Wywołuje go nasilony obrzęk śluzówki nosa i świąd, nerwy odpowiadają odruchem kichania i wydalania pojawiającej się wydzieliny;
- zapalenie spojówek , które ujawnia się obrzękiem i świądem powiek, łzawieniem oraz stanem zapalnym;
- zapalenie jamy ustnej, u osób uczulonych na pyłki w okresie pylenia zachodzi ten alergiczny symptom po spożyciu owoców czy też warzyw ( np. przy pyłkach brzozy, reakcja może pojawić się po spożyciu orzecha laskowego, jabłka, brzoskwini);
- objawy skórne w postaci wysypki, świądu, zaczerwienienia, atopowe zapalenie skóry.

Jakie są metody radzenia sobie z wiosenną alergią na pyłki?

Jeżeli ujawnią się symptomy charakterystyczne dla alergii na pyłki, czyli na przykład wymieniony wyżej katar sienny, należy bez wątpliwości zgłosić się do alergologa. Pamiętajmy, że nie leczona alergia i zaniedbanie symptomów doprowadza ostatecznie do powstania astmy. Wskazane jest także już na samym początku przeprowadzić gruntowne testy, które potwierdzą czy też wyłączą alergię na konkretną roślinę. Przeprowadzenie panelu badań pozwoli też na wykrycie pozostałych typów alergii na przykład pokarmowej i na uniknięcie alergii krzyżowych. Jeśli symptomy, które się pojawiają na wiosnę zostaną zatwierdzone jako alergia na pyłki warto jest stosować następujące sposoby:
- rośliny pylą najmocniej w określonych godzinach wcześnie rano między 5 a 8, po południu pomiędzy 17 a 19. Trzeba stronić spacerów w tym czasie, dobrze też jest przebywać w tym nasilonym okresie w rejonach, w których dochodzi do mniejszego pylenia np. nad morzem, albo wysoko w górach.
- zakładaj okulary przeciwsłoneczne, a po powrocie do domu przemyj twarz chłodną wodą, a oczy solą fizjologiczną;
- zamykaj okna w domu i w czasie jazdy autem;
- przestrzegaj zaleceń alergologa i zażywaj przepisane lekarstwa.