Bóle w kręgosłupie nie znikają tak szybko jak tego oczekujemy.To właśnie kręgosłup jest podstawą budowy człowieka, na jakiej jest wspierane wszystko z czego utworzone jest ciało człowieka. Zdecydowana większość ludzi posiada już dość duże zwyrodnienia kręgosłupa, lecz wielu ludzi nie ma jeszcze tej świadomości, inni bagatelizują problem albo poszukują innej przyczyny.

Zwichnąć kręgi jest bardzo łatwo, może być to nawet bardzo małe zwichnięcie w wyniku którego nasze mięśnie sztywnieją i przeszkadza to kręgowi wrócić na właściwie miejsce. Bóle kręgosłupa nie przechodzą tak prędko jak tego oczekujemy. W zależności od stopnia zaawansowania zwyrodnienia kręgosłupa aby zlikwidować problem potrzebujemy cierpliwości i czasu. Ażeby nasz kręgosłup był zdrowy konieczne jest właściwe spanie, ważny jest odpowiednio twardy materac na jakim de facto spędzamy 1/3 naszego życia. Oprócz twardego materaca przydatna jest również twarda poduszka pod szyję a ponadto konkretne zestawy ćwiczeń. Podczas snu mięśnie rozluźniają się poprzez to sen jest najlepszą chwilą do rehabilitacji kręgosłupa. Pozycja, w której śpimy także posiada znaczenie. Najbardziej korzystna jest pozycja na wznak, równo, w pozycji na plecach z rękami ułożonymi równolegle do ciała a także nasze nogi są rozluźnione. W momencie gdy nasze ciało znajduje się w takiej pozycji waga rozkłada się równomiernie na powierzchni na której śpimy a nasze mięśnie mogą się rozluźnić. Kiedy mięśnie się rozluźniają wszelkie zwichnięcia kręgów lekko się wyprostowują. Podczas spania w takiej pozycji serce jest tylko nieznacznie obciążone, bez trudności pompuje krew oraz stwarza to lepsze krążenie. A kiedy krew prawidłowo krąży to wątroba lepiej pracuje oraz usuwa z naszego organizmu różne toksyny. Prawidłowo funkcjonująca wątroba ma wielki wpływ na zwiększenie metabolizmu a co za tym idzie chudniemy we śnie. Bez trzymania się specjalnej diety po kilku mies. sypiania na odpowiednio twardym materacu twój organizm ma możliwość pozbyć się kilku kg. Pierwsze noce , które prześpisz na twardszym aniżeli dotychczas materacu prawdopodobnie przyniosą bóle mięśni a także kręgosłupa, jednak gdy występujące zwichnięcia znikną wszelkie istniejące bóle ustąpią.

Kiedy śpimy na miękkim materacu kręgosłup nie jest w stanie się rozluźnić i stwarza to następne zwichnięcia w obrębie naszego kręgosłupa. Nasze kręgi ulegają wygięciu a potem następuje ich zwyrodnienie w momencie kiedy śpimy na miękkim materacu oraz wysokiej poduszce. Odpowiednio twarda poduszka utrzymuje naturalny stan naszej przegrody nosowej. A ona odpowiedzialna jest za fizjologiczną równowagę wszystkich narządów w ludzkim ciele. Jakość snu, która to wynika tak naprawdę z stopnia twardości materaca na którym śpimy, ma ogromny wpływ na zdrowie naszego kręgosłupa, a w związku z tym także na zdrowie całego organizmu.