Naukowcy wykazali, iż posiadanie młodszego rodzeństwa minimalizuje ryzyko zachorowań na alergię, astmę oraz ochrania przed otyłością. W starszym rodzeństwie aktywizuje się odpowiedzialność, oraz atrybuty przywódcze.

Jak zdradzają najświeższe badania zrealizowane przez Julie Lumeng - Dr z University of Michigan w mniejszej ilości przypadków z tematem otyłości borykają się osoby, które mają młodsze rodzeństwo. Warunkiem jest, że różnica wieku między rodzeństwem nie przewyższa czterech lat. Przypuszczalną przyczyną tego stanu może być to, iż panie będąc w ciąży, a potem karmiąc piersią modyfikują dietę na zdrowszą, co przekłada się na dietę wszystkich członków rodziny. Może być również tak, iż po prostu przy młodszym rodzeństwie starsze pociechy przymuszone są do większej aktywności . Na to, która z wymienionych rzeczy ma oddziaływanie badacze wciąż nie odkryli odpowiedzi, jednak zaznaczają oni również inne wartości powiązane z posiadaniem rodzeństwa.

Dodatkowym pozytywem jest to, że dzieci mające siostrę czy też brata rzadziej cierpią z powodu astmy oraz alergii. Uzasadnieniem tego jest tzw. hipoteza higieniczna według której trudniej jest przypilnować kilkorga dzieci aniżeli jednego. W następstwie częściej się brudzą, spożywają rzeczy z podłogi albo z kociej miski. Dzieci te mają częściej kontakt z mikroorganizmami co wpływa dodatnio na ich system immunologiczny. Ciągłe ćwiczenie go czyni, iż nie atakuje on własnych komórek wywołując alergię lub astmę. W zastępstwie tego eliminuje on niechciane bakterie i wirusy.

Powstaje wobec tego pytanie - czy rodzice chcąc troszczyć się o dobrobyt potomka powinni postarać się o to aby posiadało ono brata albo siostrę? Na takie pytanie nie istnieje gotowa odpowiedź. Są jednakże badania, z których wypływa, iż to jedynacy jak również starsze dzieci częściej odnotowują sukcesy. Bywa tak pewno dlatego, iż pierwszym a podobnie jak jedynym dzieciom rodzice od początku oddają całkowitą uwagę jak również wolny czas. Widocznie ma to olbrzymi wpływ na rozwój dziecka.