Najpopularniejsze składniki naturalnych kosmetyków to te rośliny, które znaleźć można na pustyni. Udowodniono bowiem, że to właśnie w nich jest największą ilość substancji które budują skórę. Skutkiem tego właśnie kosmetyki z aloesem oraz kaktusem są dobre na poparzenia skórne, lecz też dla osób, które chcą obniżyć widoczność blizn na skórze.

W wielu przypadkach wykorzystywanym komponentem kosmetyków naturalnych bywa także glinka. Szczególnie dotyczy to glinki kambryjskiej, która zamyka w sobie wiele mikroelementów oraz substancji odżywczych. W glince, zgodnie z tym co ogłaszają naukowcy, znajduje się blisko dwadzieścia minerałów i soli mineralnych. Dzięki nim skóra zostaje oczyszczona do głębi.

Ciekawym komponentem naturalnych kosmetyków są też algi morskie, któe zawierają w sobie mnogość substancji zdobywanych z mórz oraz oceanów. Niektóre kobiety wręcz hodują samodzielnie algi morskie na parapetach swoich okien, żeby następnie stworzyć z nich mieszanki pozwalające na dłużej zatrzymać młodość oraz energię. Algi zapewniają odżywienie naszej skóry.