Komfortowa temperatura w mieszkaniu to nie tylko zasługa wydajnego pieca czy właściwego ocieplenia budynku. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają grzejniki. Powinny być dopasowane nie tylko do powierzchni pomieszczenia, ale także do uwarunkowań technicznych panujących w domu czy też estetyki wnętrza. Dziś nie musimy koncentrować się jedynie na klasycznych kaloryferach żeberkowych, rozwiązań jest znacznie więcej, a przez to grzejniki stają się elementem dekoracyjnym.

Moc grzejnika – parametr podstawowy

Podstawowym parametrem, o jakim musimy pomyśleć, wybierając grzejnik, jest jego moc. Powinna być dopasowana do powierzchni salonu, aby efektywnie przenosić ciepło do pomieszczenia. Częstym błędem jest projektowanie zbyt słabych grzejników, które w konsekwencji wymagają znacznie więcej energii cieplnej, aby zapewnić w pomieszczeniu optymalne warunki termiczne. Pamiętajcie także, że grzejnik musi być dostosowany do rodzaju pieca, jakiego używacie w mieszkaniu.

Grzejniki tradycyjne najczęściej mierzy się ilością żeberek, co wskazuje pośrednio na ich moc. Każdy kaloryfer ma jednak parametry określone przez producenta, dlatego też warto najpierw zweryfikować, które rozwiązanie będzie najlepsze w konkretnym pomieszczeniu. Pomocni będą zarówno instalatorzy, jak i sprzedawcy w sklepach z artykułami remontowo – budowlanymi. Dopiero po ustaleniu mocy grzejnika możecie wybrać jego kolor, kształt oraz wielkość. W zakupach pomocny będzie kredyt gotówkowy.

Wygląd

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wygląd grzejnika ma dziś ogromne znaczenie. Dawniej skrywaliśmy kaloryfery za długimi firankami czy zasłonami, ponieważ nie stanowiły ozdoby wnętrza, ale niezbędny element wyposażenia technicznego. Obecnie trend ten uległ znaczącej zmianie, a to za sprawą różnorodności oferty grzejników, z jaką spotkacie się w każdym niemal sklepie. Podstawą jest kolor kaloryfera. Występują w wielu odcieniach, dlatego też łatwo dopasujecie je do stylu, w jakim urządzony jest dom. Czerń i szarość królują w pomieszczeniach nowoczesnych, minimalistycznych, a bardziej jaskrawe barwy ozdabiają wnętrza klasyczne.

Oprócz koloru macie także szereg możliwości w zakresie wyboru kształtu grzejnika. Oprócz klasycznych żeberek, na rynku spotkacie kaloryfery płytowe, ze żłobieniami czy dekoracyjnymi wycięciami. Panele te pięknie komponują się w każdym wnętrzu. Ich koszt jest oczywiście wyższy niż klasycznych grzejników, ale różnicę w cenie pomoże wam pokryć kredyt gotówkowy.